نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩
نظرات

در این مطلب قصد داریم به تغذیه و مسائل پیرامون آن اشاره کنیم، چرا که اثرات آن در کیفیت و کمیت زندگی انسان انکار ناپذیر است. انتظار ما از شما این است که نظرات خود را در قالب کامنت نسبت به این موضوع و سلسله مطالب آتی از این دست بیاورید.

به نظر بنده موضوع چاقی آنقدر اهمیت دارد که بتوان بعنوان اولین مطلب در موردش اشاره نمود. یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، چاقی می باشد. چاقی می تواند شامل کل تنه، ناحیه شکم (چاقی سیبی شکل) و ناحیه باسن (چاقی گلابی شکل) باشد.

 

             

 

بطور کلی چاقی سیبی شکل بیشتر در مردان و چاقی گلابی شکل بیشتر در زنان دیده می شود. اما در مورد بعضی افراد این قضیه صادق نبوده و ممکن است بر عکس باشد و حتی بعضی افراد ممکن است به هر دو نوع چاقی بطور همزمان مبتلا باشند.

چاقی شکمی یا سیبی شکل یشتر با بیماری قلبی عروقی در ارتباط بوده و سلامت افراد را به شدت تهدید می کند. برای مبارزه با مشکل چاقی روش های مختلفی به کار می رود و اغلب افراد ورزش و یا پیروی از رژیم های غذایی لاغری را به طور جداگانه اتخاذ می نمایند. ولی رژیم غذایی و ورزش در صورتی موثر و مفید خواهند بود که به همراه هم توسط فرد اجرا شوند و بهترین راهکار برای حل مشکل چاقی تغییر شیوه زندگی است و منظور حذف و یا به حداقل رساندن رفتارهایی است که منجر به چاقی می گردند.

بدین منظور افراد بایستی حتی الامکان فعالیت فیزیکی روزانه خود را افزایش دهند. بطور مثال می توانند قسمتی از مسیر روزانه خود به مدرسه، دانشگاه یا محل کارشان را پیاده طی نمایند. مورد دیگری که برای تغییر شیوه زندگی بایستی رعایت گردد، استفاده از مواد غذایی سالم همچون میوه ها، سبزی ها، لبنیات کم چرب و نیز حذف و یا کاهش مصرف مواد غذایی مضر هم چون فست فوود، نوشابه ها، تنقلات و... می باشد که اغلب این غذا ها پر چرب و غنی از نمک بوده و سلامت افراد را به شدت به خطر می اندازند.

موضوع چاقی را از جنبه های بسیاری می توان مورد بررسی قرار داد اما این آشنایی کلی و اطلاعات ابتدایی برای مبحث اول کافی به نظر میرسد.

نویسنده: مریم نوری – کارشناس تغذیه

 


برچسب‌ها: پزشکی
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
نظرات

پرونده ای برای "فارسی وان"

این پرونده محصول یک نگرانی است. حاصل یک حیرانی است که چطور بعضی از ما دل سپرده‎ایم به آدم‎هایی که تیغ‎های‎شان را برای‎مان تیز کرده اند و ما همین‎طور فقط نگاه می کنیم. «فارسی وان» حکایت دزدی است که با چراغ آمده است تا گزیده‎تر برد کالا... حق دارید اگر بپرسید که مگر چند نفر ماهواره دارند و چند نفر اصلا پای «فارسی وان» می نشینند؟ نکته این‎جاست که جنگ نرم اتفاقا این‎بار هم شاخ دارد و هم دم. وقتی بچه های ما یاد می گیرند که بعد از آب خوردن، لیوان‎های‎شان را به هم بزنند که: «به سلامتی»، وقتی خیانت زن و شوهر به هم به ‎رابطه طبیعی و عاشقانه آدم ها تعبیر شد، وقتی شوخی های توی میهمانی ها به سمت کنایه های جنسی رفت و ما هم همین‎طور نشستیم و نگاه کردیم، اگر این جنگ نرم نیست پس چیست؟ اگر کانون خانواده را تهدید نمی کند پس دارد چه‎کار می کند؟ آیا برای این است که اوقات فراغت ما را پر کند و همین؟
حالا شما بگویید «فارسی وان» را فقط عده کمی می بینند! نگرانی وقتی بیشتر می شود که خطر بیخ گوش‎مان باشد و آن‎هایی که دست‎شان می رسد و باید کاری بکنند، بگویند مسئله ای نیست!
این پرونده می خواهد بگوید «فارسی وان» یا هر چیزی شبیه آن، تهدید است و اصرار دارد نگرانی خیلی ها را به نحو شایسته ای منعکس کند. هراس من این بوده که نکند این پرونده به ضد خودش تبدیل و تبلیغی شود برای «فارسی وان». به خیلی ها امیدی نیست و تنها امید این است که این پرونده ‎دست‎کم هشداری باشد برای آن‎ها که «ویکتوریا» را می بینند و هیچ حواس‎شان نیست.
اگر این اتفاق نیفتاده، ما کارمان را درست انجام نداده‎ایم. شما لطفا صورت مسئله را پاک نکنید و حواس‎تان به زندگی‎تان باشد که دزد این بار با چراغ آمده است...

محتویات پرونده
خیانت را تجربه کن!
همیشه پای یک یهودی در میان است
همه فرکانس های یک صهیونیست پولدار
بختکی به جان خانواده
غریبه‎ها تهدید می کنند
اسب فارسی‎وان را خودمان زین کردیم
سندرم فارسی وان
جنگ نرم در پس سریال‎‎های سرگرم‎کننده
خطر بیخ گوش تان است

 

منبع: هفته نامه پنجره  روح الله رجائی

.


برچسب‌ها: جنگ نرم, سیاسی
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
نظرات

دانشگاه آزاد اسلامی با پوشش بیش از 40 درصد از دانشجویان کشور نقش مؤثری در امور فرهنگی، علمی، آموزشی و مسائل اجتماعی دارد. اما نگاه آموزشی و اقتصادی و شبکه قدرت مسئولان حاضر این دانشگاه به آن، روندی را به وجود آورده است که در پس آن نوعی تک‎صدایی در این دانشگاه ایجاد شود.
دانشگاه آزاد را خدا آزاد میکند. هرچند صاحب‎نظران و دغدغه مندان تاکنون انتقادهای زیادی را برای حل مشکلات دانشگاه آزاد ارائه کرده اند، اما همواره با بی مهری مسئولان این دانشگاه به دادگاه کشانده شده‎اند و یا انتقاد آن‎ها به شرارت و «سرزنش خار مغیلان» و موذی گری تعبیر شده است.
شاید این موضوع مطرح شود که این برخوردها از آغاز فعالیت مجلس هفتم شکل گرفته است، اما موضوع انحصار طلبی مسئولان دانشگاه آزاد امری قدیمی است. سید مهدی شجاعی، نویسنده نام آشنا و مشهور کشورمان که در سال 75 نشریه نیستان را منتشر می کرد، در شماره 12 آن داستان کوتاهی با عنوان «پارک دانشجو» را منتشر کرد که در آن از منظر یک دانشجوی دختر دانشگاه آزاد گوشه ای از معضلات فرهنگی این دانشگاه را بررسی کرد. انتشار این داستان کوتاه برای مسئولان دانشگاه آزاد خوشایند نبود؛ به‎طوری که با شکایت قضایی خود موجبات تعطیلی نیستان را فراهم آوردند. در سال های اخیر هم، هنگامی که علی خضریان، عضو شورای مرکزی وقت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، در یک کنفرانس خبری از وضعیت فرهنگی دانشگاه آزاد انتقاد کرده و گفت: «تأسیس دانشگاه آزاد در مناطق دورافتاده معضلات اجتماعی را به همراه دارد، به اتهام توهین، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به دادگاه احضار شد.»
داستان دانشجویان دانشگاه آزادی هم که به جرم انتقاد از دانشگاه آزاد از ادامه تحصیل بازماندند، خواندنی است. مجتبی منتظری (و تعدادی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد)که در حضور مقام معظم رهبری انتقاداتی را به این دانشگاه مطرح می کند در کنکور کارشناسی ارشد، سهمیه‎اش اعمال نمی شود و به سربازی می رود. شکایت از مطبوعات و روزنامه‎نگاران هم قصه ای است که گفتن آن بستر دیگری را می طلبد. این انتقادناپذیری ها و پاسخگونبودن ها به مجلس شورای اسلامی هم تسری پیدا می کند و حتی یکی از شعب این دانشگاه مانع ورود نماینده تهران مجلس شورای اسلامی به محیط دانشگاه می شود.
این برخوردهای قضایی اوایل هفته گذشته به اوج خود رسید و یکی از شعب مجتمع شهید بهشتی دستور توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی را صادر کرد. حکمی که به‎وضوح خلاف بند 24 آیین‎نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‎عنوان بالاترین مرجع رسیدگی و قانون‎گذاری در امور مؤسسات آموزشی است.
هرچند این حکم با واکنش صریح رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور مواجه شد و برای تجدید نظر فرستاده شده است.

اتفاق مهم دیگری در زمینه دانشگاه آزاد در هفته گذشته، در بهارستان رخ داد و طرح وقف اموال این دانشگاه با رأی موافق نمایندگان تصویب شد. که البته واکنش‎های مختلف و حتی تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل مجلس شورای اسلامی را در پی داشت.

مشروح آن را در دیگر صفحات پنجره می‎توانید، بخوانید.
روند خطرناک برخورد با منتقدین و قربانی کردن آن‎ها، موضوعی است که در این پرونده ویژه به آن پرداخته‎ایم.

 

پرونده ای برای دانشگاه آزاد

 

منبع: هفته نامه پنجره،  محمد رضا باقری


برچسب‌ها: سیاسی