نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
نظرات

تورم یارانه های نقدی همزمان با آغاز اصلاح قیمت حاملهای انرژی در طرح هدفمندسازی یارانه ها که پیش بینی می شود در آینده نزدیک اجرایی شود، امکان برداشت مردم از حساب یارانه ها فراهم می گردد که با این حساب برآورد می شود در یک روز بیش از پنج هزار میلیارد تومان یارانه نقدی وارد چرخه نقدینگی کشور شود.

ورود یکباره این میزان نقدینگی به کشور، یک نگرانی عمده را با خود به همراه دارد و آن تورم واقعی و انتظاری حاصل از این میزان نقدینگی است که می تواند طرح به این بزرگی را تحت الشعاع خود قرار داده و محسنات قانون هدفمندسازی یارانه ها را زیر سوال ببرد.

قبل از پرداختن به این مسئله که برای کنترل و مهار آثار تورمی این میزان نقدینگی چه راههایی وجود دارد، باید به یک شبهه در این زمینه پاسخ داد و آن اینکه، برخی معتقدند اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها نقدینگی جدید ایجاد نمی کند زیرا پولی که در میان مردم توزیع می شود پول جدیدی نیست و همان پولی است که از مردم جمع آوری شده و بین آنها مجدداً بازتوزیع می شود.

در واقع پولی که در قالب یارانه ها به حساب مردم واریز می شود، دوباره با افزایش قیمت حاملهای انرژی جمع آوری می شود. برای پاسخ به این شبهه باید گفت؛ اولاً هنوز قیمتی افزایش پیدا نکرده ولی مبلغ پنج هزار میلیارد تومان توزیع شده است، دوم اینکه پول یارانه ها در یک لحظه توزیع می شود، ولی جمع آوری پول حاصل از افزایش قیمتها از مردم امری زمان بر است. با این حساب اگر سرعت گردش پول را در نظر بگیریم ورود یک باره حجم زیادی از نقدینگی، حتماً بار تورمی به همراه دارد.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : سه‌شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٩
نظرات

یا علی اصغر(ع) دهم رجب سال 60 بود یعنی ایامی که معاویه از دنیا رفت و یزید غاصبانه و نا مشروع همچون پدرش خلافت را غصب کرد. در آن روز خانه امام حسین(ع) به شرف قدوم مبارک فرزند تازه به دنیا آمده غرق در شادی و سرور بود. حضرت(ع) این سومین پسر را نیز علی نام نهاد تا همه بدانند امام حسین(ع) بر این اعتقاد استوار است که اگر خدا، هزار پسر به او عطا کند همه را علی نام خواهد نهاد. اینگونه جناب علی اصغر با این نام یکی از اعضای آل الله شد و این همه ماجرا نبود.

سرنوشت علی شیرخوار را با همه کوچکی به میدان قدرت و سیاست کشاند و به این هم بسنده نکرد تا آنجا که این آقازاده کوچک به عنوان کوچکترین و آخرین سرباز در زمره بزرگترین ها درآمد و در آفرینش جایگاه اختصاصی و غیر قابل تکرار یافت، آن زمان که واقعه عاشورا به اوج رسید و دشمن تهی شده از خصلت های انسانی تبدیل به گرگی درنده برای دست زدن به بزرگترین جنایت شده بود.

دشمن به هیچ وجه نمی توانست حسین(ع) را تحمل کند. سخنان و مواضع حسین(ع) از زمانی که در مدینه بیعت با نماینده یزید را رد و به سمت مکه واز آنجا به سوی کربلا حرکت کرد، تماماً در نفی حکومت جابرانه و نامشروع یزید و احیای دین خداوند و حاکم گردانیدن فرامین الهی بود. دشمن تمام هستی اش را در برابر مشی و حرکت امام حسین(ع) در معرض نابودی می دید و با آگاهی از پیامدهای سنگین جنگیدن با پسر پیامبر(ص) و شهید کردن وی از شدت هراسی که برش سایه افکنده بود، برای حفظ قدرت وحاکمیتش تصمیم گرفت تا با امام(ع) بر حق مسلمین که به دروغ او را خارجی معرفی می کرد ، خشن ترین و سبعانه ترین رفتار را داشته باشد و آنچه که در این چند ماه پس از مرگ معاویه بیش از هر امر دیگری یزید و یزیدیان را آزار می داد، موضع حق طلبانه و قاطع امام حسین(ع) بود.

از این رو دشمن تلاش می کرد با افزایش فشار، امام(ع) بر حق را وادار به عقب نشینی و تغییر موضع کند، اما شخصیت حسین(ع) با آنچه که دشمن در پی آن بود بسیار تفاوت داشت. حسین(ع) سخت ترین مرد سخت ترین روزها بود. علامه شهید مطهری در این باره نکته بسیار جذاب و زیبایی نقل می کند: روزی از حسین(ع) خواستند تا سخنی را که با گوش مبارکش از پیامبر(ص) شنیده نقل کند، ببینید انتخاب حسین از سخنان پیامبر(ص) چگونه است! از همین جا شما می توانید مقدار شخصیت او را به دست آورید. حسین(ع) گفت آنچه که من از پیامبر(ص) شنیده ام این است: «ان الله تعالی یحب المعالی الامور و اشرافها و یکره سفسافهاً» خدا کارهای بزرگ و مرتفع را دوست می دارد، از چیزهای پست بدش می آید. ببینید وقتی می خواهد سخنی از پیامبر(ص) نقل کند این چنین سخنی را انتخاب می کند، در واقع دارد خودش را نشان می دهد. امام حسین(ع) با اقتدار و صلابت تمام در برابر سپاه ناجوانمرد و دین به دنیا فروش کوفه ایستاد و رهایی بخش ترین فریاد تاریخ را برای جاودانه شدن و درهم کوبیدن بساط ظلم و جور و پنجه افکندن در پنجه زورگویان عالم سرداد و آواز برآورد: «هیهات منا الذله » این سرود رهایی بخش آنقدر بلند است که دست هیچ ستمکار جباری برای فرود آوردنش به آن می رسد.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩
نظرات

گفتاری از حجت الاسلام والمسلمین حجت الله مروی
ویژگی های کلاس درس آقا بحث مرجعیت هم واقعاً خودش یک بابی است. چون من از نظر کاری هم در این حوزه بیشتر انجام وظیفه می کنم، می توانم با تمام وجود، با اطمینان کامل عرض کنم که حضرت آقا هیچ رغبتی به مسئله مرجعیت و این جور مسائل ندارند. همان طور که امسال، ایام سالگرد رحلت امام (رضوان الله تعالی علیه) تلویزیون برنامه خوبی نشان داد، مجلس خبرگان و موضع گیری خود آقا نسبت به رهبری شان و اینهایی که نشان دادند، برای مردم خیلی جالب و دیدنی بود. البته ما شنیده بودیم، ولی فیلم آن را ندیده بودیم.
من این را می توانم بگویم، همان طور که حضرت آقا در مورد رهبری هیچ رغبتی نداشتند، بلکه استنکاف می کردند و قبول نمی کردند و بر ایشان تحمیل شد، در مرجعیت هم واقعاً این طور است. من هیچ رغبتی و هیچ استقبالی از ناحیه آقا نسبت به قضیه مرجعیت ندیده ام. هر وقت هم ما در این حوزه با ایشان صحبت کردیم، جوابی از ایشان نگرفتیم و استقبال نکردند و خیلی راه ندادند که ما با ایشان صحبت کنیم برای رساله، با اینکه الآن براساس برآوردی که ما داریم، شاید مقلدان ایشان در داخل کشور، تقریباً درصدر مقلدان دیگر مراجع باشد؛ یعنی شاید بیشترین جمعیت مردم از حضرت آقا تقلید می کنند، هنوز ما نتوانسته ایم ایشان را راضی کنیم که رساله بدهند. هر وقت هم صحبت کردیم، به یک شکلی شانه خالی کردند و ما را به راه های دیگری ارجاع داده اند.
واقعاً تحت فشار هستیم، از طرف مردم مورد سوال هستیم، رساله می خواهند، مسائل شرعی را می خواهند بدانند. مقلد هستند. بالاخره آقا را پذیرفتند. کسی هم آقا را به آنها تحمیل نکرده است. خودشان انتخاب کرده اند. خوب باید راه را باز کنیم، ولی می بینیم آقا راه را باز نمی کنند. استقبال نمی کنند.
این خاطره را هم عرض کنم: برای مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی که فوت کردند، حضرت آقا مجلس ختمی در مسجد اعظم قم گرفتند و یک مجلس ختمی هم در تهران، مدرسه عالی شهید مطهری. آنجا یکی از آقایان منبر رفتند. بخشی از صحبت ایشان درباره مرجعیت آقا بود. بالاخره ایشان خواست در آن فضا، بعد از فوت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی، مرجعیت آقا را جا بیندازد. بعد که بیرون آمدیم، آقا فرمودند: «عجب منبر بدی ایشان رفت!» که فهمیدیم آقا حقیقتاً ناراحت شده اند - به خاطر اینکه این صحبت ها شده است.
یک وقت یکی از آقایان به ما گفت بالاخره در خارج از کشور، مرجعیت را به رساله می شناسند. مثلاً کشورهای خلیج فارس و کشورهای عربی، مرجع را به رساله می شناسند. مرجع، هر قدر هم ملا باشد، اگر رساله نداشته باشد، اینها او را نمی توانند بپذیرند و اکنون بسیاری از شیعیان کشورهای خلیج فارس، مقلد آقا هستند و وجوهات خوبی هم می دهند.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ۱٩ آذر ۱۳۸٩
نظرات

کروبی و سروش، متفکرین سال 2010؟! مجله «فارین پالیسی» نشریه ای نزدیک به دستگاه دیپلماسی آمریکا است که دست اندرکارانش آن را نشریه ای علمی معرفی می کنند.

این نشریه در پایان هر سال میلادی نام 100 نفر را به عنوان چهره های برتر علمی و فکری جهان بر روی جلد خود درج می کند. اگرچه این مجله، دلیل انتخاب این 100 نفر را علمی بودن و متفکر بودن آنان می نامد، اما نحوه و نوع گزینش این افراد خلاف این نظر را نشان می دهد، برای نمونه در سال گذشته، هنگامی که این مجله، «زهرا رهنورد» (همسر میرحسین موسوی) را به عنوان سومین متفکر جهان! در میان 100 نفر متفکر خود معرفی کرد، با هجم گسترده ای از انتقادات روبه رو شد که به همین علت، سردبیر این نشریه «خانم سوزان گلاسر» مجبور شد در توجیه انتخاب این بانوی متفکر! در گفت وگو با رادیو فردا چنین اظهار کند که: «مقصود ما از انتخاب زهرا رهنورد و معرفی او به عنوان یکی از متفکران سال 2009 این نبود که وی را واقعاً یک متفکر برجسته بدانیم، بلکه منظور ما این بوده که موضوع جنبش سبز در ایران که حرکتی علیه نظام اسلامی این کشور بوده است، زنده بماند.»

حال با توجیه سردبیر این نشریه، بهتر می توان دلایل انتخاب امسال متفکرانی چون کروبی و سروش! توسط این نشریه را درک نمود! این نشریه در توجیه انتخاب کروبی به عنوان چهل و یکمین متفکر سال 2010 چنین نوشته است: «[کروبی] از سال گذشته تاکنون همچنان با شجاعت ادعاهای خود را تکرار می کند.» و در توجیه دلیل انتخاب سروش نیز می نویسد: «وی 10 سال قبل پیش بینی کرده بود که جنبش سبزی در ایران به وجود خواهد آمد!» البته این نشریه نگفته است که این غیب گویی سروش کی و در کجا انجام شده که کسی آن را نشنیده است!

واقعیت این است که نشریه ای چون «فارین پالیسی» در کنار نشریه ای مانند «تایم » (که همان مشی فارین پالیسی را دارد) از آنجا که نزدیکی زیادی به دولتمردان و سیاسیون آمریکا دارند، همیشه سعی کرده اند نقطه نظرات آنان را در سیاست هایشان دنبال و پیگیری نمایند. اما اهداف پشت پرده سیاست های این دو نشریه را در چند نکته ذیل می توان بیان کرد؛
1) نشریاتی چون «فارین پالیسی» و «تایم» همیشه در انتخاب چهره های برتر خود سعی دارند افرادی را مطرح و معرفی کنند که در جهت پیشبرد اهداف لیبرال دمکراسی قدم برداشته و آن را ترویج می کنند.


برچسب‌ها: سیاسی, جنگ نرم
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : چهارشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٩
نظرات

«ألـزِمُوا الأَرضَ، و اصـبِرِوا عَـلَى الـبَلاءِ، وَ لاَتُـحَـرِکوا بِأیدِیکم وَ سُیُوفِکم فِى هَوَى أَلسِنَتِکم، وَ لاَتَستَعجِلُوا بِمَا لَم یُعَـجِلْهُ اللهُ لَکم .فَإِنَهُ مَن مَاتَ مِنکم عَلى فِرَاشِهِ وَ هُو عَلى مَعرِفَةِ حَقِ رَبِهِ وَ حَقِ رَسُولِهِ وَ أَهلِ بَیتِهِ مَاتَ شَهِیداً وَ وَقَعَ أَجرُهُ عَلَى اللهِ وَ اسْتَوْجَبَ ثَوَابَ مَا نَوَى مِن صَالِحِ عَمَلِهِ وَ قَامَتِ النِـیَةُ مَقَامَ إِصلاَتِهِ لِسَیفِهِ، فَإِنَ لِکلِ شَىء مُدَةً وَ أَجَلاً» (خطبه:190)
وظیفه منتظر در کلام امیرالمومنین بر جای خود استوار بوده، در برابر بلاها و مشکلات، پایدار باشید، شمشیرهایتان را در راه هوی و هوس و سخنانی که از زبانتان سر می زند به کار نیندازید و درباره آنچه خداوند، شتاب و عجله را نسبت به آن روا نداشته، شتاب نکنید؛ زیرا کسی که از شما در بستر خود بمیرد، اما آنچنانکه شایسته است خدا و پیامبر و اهل بیتش را که (مسئول مقام امامت و جانشینی پیامبرند) شناخته باشد، شهید از دنیا رفته است و پاداش او بر خداست، و از ثواب کارهای شایسته ای که قصد انجام آن را داشته، برخوردار خواهد بود و نیتش جایگزین شمشیر زدن برای خدا و جان باختن در راه اوست. پس بدانید هرچیز را وقت مشخص و هر کاری را سرانجامی است.
علامه قندوزی در «ینابیع الموده، باب47» این فراز از خطبه «نهج البلاغه» را ضمن دیگر فرازهایی که مربوط به حضرت مهدی(ع) است ایراد نموده و بدین ترتیب بیان می کند که امام امیرالمومنین(ع) با ایراد این کلمات قدسیه، پیشگویی از حضرت مهدی(ع) نموده و مردم را به وظیفه خود در فراز و نشیبهای زندگی و هنگام غیبت آن حضرت، هشدار می دهد که مبادا از روی هوای نفس و بدون در نظر گرفتن مصالح اسلامی، از روی احساسات اقدام به جنگ و شمشیر زدن کنند و به خیال رسیدن به مقام شهادت، خود و دیگران را به خطر اندازند.
ضمناً امیرالمومنین(ع) در این فرمایش نظر مردم را به یک نکته بسیار ارزنده معطوف داشته و خاطر نشان می کند که نائل گردیدن به فیض اعلای شهادت، تنها به رفتن در میدان جنگ و کشته شدن در جنگ نیست تا پیران، زنان، مسئولان دیگر وظائف و افراد ناتوان و معذور از رفتن به میدانهای جنگ برای رسیدن به فیض عظمای شهادت، محروم و دچار حسرت شوند.
بدیهی است کسانی که انواع مسئولیتهای علمی، اجتماعی و شرعی را به عهده دارند یا با قلم و بیان، با طرح و نقشه، با کمکهای مادی و تشویق نیروهای اعزامی، از دور و نزدیک جبهه های جنگ علیه کفر و استعمار را تقویت و عرصه را بر دشمن تنگ می کنند؛ یا از همین طرق به ترویج اسلام و تضعیف دشمنان در محیطهای غیر جبهه جنگ می پردازند، همه مصداق واقعی و نمونه فرمایش امیرالمومنین(ع) قلمداد شوند و هر چند که در بستر خواب از دنیا بروند، برخوردار از مقام شهید خواهند بود.
و هر کس که در وظایف خداشناسی، پیامبرشناسی و امام شناسی، یا گردن نهادن به لوازم آن تقصیر کند و از روی هوی و هوس و به طمع سود مادی یا شهرت، در میدان جنگ شرکت کند و کشته شود، شهید مورد نظر قرآن و اسلام نخواهد بود.


برچسب‌ها: مذهبی و اعتقادی
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩
نظرات

نگاهی به وضعیت زنان در سینمای آمریکا

هالیوود یکی از بازتاب های نوع نگاه به زن در جوامع غربی، نحوه فعالیت و نمایش زنان در سینمای آن هاست. به طوری که در هالیوود به عنوان دستگاه سینمایی آمریکا و یکی از بزرگترین سازمان های تبلیغاتی سرمایه داری، زنان دارای بی ارزشترین جایگاه هستند و بیشتر به عنوان عامل جذابیت و تزیین فیلم ها مورد استفاده قرار می گیرند. وضعیت اسفبار زنان در سینمای آمریکا بارها در رسانه های این کشور بازتاب داشته است.
به عنوان مثال روزنامه «نیویورک تایمز» چندی پیش در گزارشی نوشت: گذشته از برخی فیلم های نادر، کمتر فیلم هالیوودی را می بینیم که نقش اول آن را یک بازیگر زن به عهده داشته باشد.
نیویورک تایمز تصریح کرده بود: اندیشه حاکم بر صنعت سینمایی هالیوود این است که زنان نمی توانند کارگردانی کنند، زنان نمی توانند یک فیلم را افتتاح کنند و در کل زنان نمی توانند در رأس قرار گیرند !
به گفته این روزنامه، هم اکنون زنان زیادی در این صنعت سینمایی مشغول به کارند ولی متأسفانه شما آنها را از روی فیلمی که روی پرده است نمی شناسید، ما هم اکنون به شدت کمبود کارگردان زن داریم، تا آنجا که این آمار تنها حدود 6 درصد است.
مجله «نیویورک» نیز با این سوال که آیا زنان در موفقیت مردان در گیشه سینماهای هالیوود سهیم هستند، هم عقیده با روزنامه نیویورک تایمز، با اشاره به چندین پروژه سینمایی، به این نکته اشاره می کند که زنان در هالیوود زمانی که کمی سن شان بالا می رود، به راحتی از بسیاری از پروژه ها کنار گذاشته می شوند.
سایت سینمایی «سینماتیکال» نیز با طرح این سوال که آیا هالیوود یک صنعت سینمایی زن گریز است، نوشته بود: هم اکنون نقش زن در سینما، توسط استودیوهای هالیوود بی ارزش شمرده می شود.
یکی از معضلات ستارگان زن هالیوود، بی توجهی کمپانی های فیلم سازی به آنان پس از سپری شدن دوران جوانی آنان است.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
نظرات

فرزندان ناخلف 3 مرد بزرگ در جمهوری اسلامی شاید برای جوانان نسل سومی باورش سخت باشد که مردانی در جمهوری اسلامی بوده و هستند که در راه اعتلای انقلاب و آرمان هایش پای حکم اعدام «فرزندان ناخلف» خود را هم امضاء می کنند.

نویسنده وبلاگ "زن امروز" در جدیدترین مطلب وبلاگ خود نوشت: این تصاویر سه مرد بزرگ دلی است که حتی بخاطر انقلاب محبت به فرزند چشمانشان را کور نکرد و از قلبشان گذشتند تا نهال انقلاب استوار و پایدار باقی بماند ، امروز اما کسانی هستند که خاری به پای فرزند متخلفشان را نمیخواهند ببیند ، فریاد ازینهمه بی انصافی و دریغ از مردانگی.
شاید برای جوانان نسل سومی باورش سخت باشد که مردانی در جمهوری اسلامی بوده و هستند که در راه اعتلای انقلاب و آرمان هایش پای حکم اعدام «فرزندان ناخلف» خود را هم امضاء می کنند ...
در طول تاریخ همواره یکی از سنت های الهی آزمودن بندگان توسط اموال و فرزندان و خانواده آنها بوده است؛ به نحوی که در آیاتی از قرآن نیز با صراحت به این موضوع اشاره شده است.

وَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ (انفال/2)؛ و بدانید که اموال و اولاد شما وسیله آزمایشند.
إِنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ (تغابن / 15)؛ جز این نیست که اموال و اولاد شما وسیله آزمایشند.

در این راستا می توان بارز ترین نمونه های تاریخی در این خصوص را در زندگی برخی انبیاء الهی نظیر نوح و لوط و... جستجو کرد. نکته ای که در طول زندگی این بزرگواران به خوبی قابل مشاهده است جدا کردن حساب خود از اطرافیان ناصالح در خانواده می باشد که نهایتا منجر به عاقبت به خیری آنها می شود.
اما با نگاهی اجمالی به تاریخ انقلاب نیز وجود نمونه های متعدد از این دست به کرات به چشم می خورد.

آیت الله محمدی گیلانی
یکی از بارز ترین نمونه ها در این خصوص نحوه برخورد آیت الله محمدی گیلانی در قبال دو فرزند ناخلف خود می باشد که در جریان بلوای منافقین در خرداد سال 60 ، به همراه عده زیادی از منافقین دستگیر شدند. در آن زمان، برخلاف امروز، که فرزندان خواص! حاشیه امنی جهت انجام اقدامات خود احساس می کنند، فرزندان ایشان گرفتار تیغ عدالت پدر شده و نهایتا حضرت آیت الله خود شخصا آنها را محاکمه و حکم اعدام را صادر نمود.
شاید به پاس همین عدالت‌طلبی و بی‌توجهی به ملاحظات خانوادگی در راستای حفظ نظام بود که 28 سال بعد رئیس جمهور در دیدار با ایشان وی را مدال افتخاری بر سینه ملت ایران دانسته و افزود: «آیت الله محمدی گیلانی عدالت را از خودشان آغاز کردند.»

نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٩
نظرات

آیت الله العظمی خامنه ای آخرین کتاب های منتشرشده در دنیا را می خوانند.


آیت الله العظمی خامنه ای و مطالعه محسن چینی فروشان یکی از فعالان پیشکسوت عرصه فرهنگ کشور، سابقه 10 سال مدیریت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در کارنامه دارد.وی مراودات و خاطراتی با آیت الله العظمی خامنه ای دارد و می گوید: ایشان به رمان خیلی علاقه دارند و رمان می خوانند؛ مخصوصاً رمان هایی که به روز منتشر می شود و همین پی گرفتن آخرین کتاب های منتشرشده در دنیا جالب است.
تأکید ایشان این بود که رمان یک ابزار خوبی است برای انتقال اندیشه ها. مثلاً ایشان سوال کردند که کدامیک از شما کتاب «دل سگ» را خوانده اید؟ و جالب است که در آن جمع 10 پانزده نفری که همه نویسنده بودند، کسی یادش نبود و ابراز نکرد که من خوانده ام و بعد خود ایشان ادامه دادند که این کتاب «دل سگ» برای میخائیل بولگاکوف است که درواقع او زمانی که حکومت کمونیستی شوروی مسلط می شود، او این کتاب را می نویسد. کتابی است منتقدانه نسبت به آن سیستم و نظام حکومتی. تا مدت ها هم اجازه ی انتشار نداشته و بعدها که شرایط فرق کرده، این کتاب هم منتشر شده. توصیه می کردند که بروید و این کتاب را بخوانید. به هر حال این یک شاهد مثال بود برای این که یک رمان چطور می تواند اندیشه ها را منتقل کند.
کتاب های رمان ایشان که اغلب معروف هستند و از نویسندگان مختلف و معروف در کتابخانه هست. مثلاً کتاب های نویسندگان روس مثل چخوف، نویسندگان عرب و رمان های مختلفی از نویسنده های فرانسوی مثل بالزاک و رومن رولان.
کتابخانه ایشان نسبتاً بزرگ است و کتاب ها موضوعات مختلفی دارند. ایشان کنار خیلی از کتاب ها حاشیه نویسی کرده اند و من خیلی دلم می خواهد یک زمانی آن چیزی که می شود از این حاشیه ها منتشر کرد، منتشر بشود، چون بادقت و با ظرافت حاشیه نوشته اند.
باید بگویم که آقا خیلی به عنوان زندگی نامه نویس روی رومن رولان تأکید می کنند. در جلسه ای می گفتند که ما کسی مثل رولان نداشته ایم که بیاید زندگی نامه بزرگان انقلاب را بنویسد و ما همچنین کتاب هایی را لازم داریم که این یک تخصص است و باید بعضی ها بروند دنبالش و یاد بگیرند و کمبودش احساس می شود.
من خودم نشنیدم، ولی خبر دارم که کتاب دیگری که در همین زمینه به نام «سور بز» منتشر شد، ایشان آن را خواندند و حتی از لحاظ تکنیکی راجع به آن نظر دادند که این کار قوی نیست. این روزآمد بودن ایشان خیلی قوی است.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
نظرات

بهترین مدال برای ما شادی مردم است.

مدالهای طلا ایران گوانجو شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی شانزدهمین دوره بازی های آسیایی در شرایطی از 21 آبان ماه تا 6 آذرماه در گوانگجو چین برگزار می شود که کاروان ورزشی ایران دوازدهمین حضور خود را تجربه می کند.
شانزدهمین دوره این بازی ها با حضور ورزشکاران اکثر کشورهای آسیایی به میزبانی چین برگزار می شود که مثل ادوار گذشته، چین، قهرمان از پیش تعیین شده این بازی هاست و کاروان ورزشی ایران نیز با 370 ورزشکار در این دوره از بازی ها حضور پیدا کرده است. کاروان ورزشی کشورمان در پانزدهمین دوره این بازی ها که به میزبانی قطر برگزار شد با کسب 11 مدال طلا، 15 مدال نقره و 22 مدال برنز در رده ششم جدول رده بندی قرار گرفت، اما تا هفتمین روز این دوره از بازی ها با کسب هشت مدال طلا امید بسیار زیادی برای قرار گرفتن در مکان چهارم این رقابت ها را دارد. بد ندیدیم با طلایی های ایران هم کلام بشویم.
محمد باقری معتمد تکواندوکار ایرانی وزن منفی 68 بعد از کسب مدال طلا در گوانگجو اظهار داشت: خوشحالم که با مدال طلا به کارم خاتمه دادم و آن را به همه مردم تقدیم می کنم.
وی ادامه داد: حریفم در فینال خیلی قوی و زیرک بود و اگر کم کاری می کردم و شش دانگ نبودم امتیاز لازم را می گرفت. خوشبختانه با تمرینات سختی که مهماندوست به ما داده بود کاملاً سرحال بودم و توانستم از نظر بدنی کاملاً آماده نشان دهم.
وی تأکید کرد: جای مدال طلای المپیک لندن در کارنامه ام خالی است که امیدوارم به آنجا بروم و با دست پر برگردم. می دانستم اینجا طلا می گیرم.
ورزشکار طلایی ایران در هفتمین روز بازی های آسیایی گوانگجو گفت: از حالا تمام تمرکزم موفقیت در بازی های المپیک لندن است.
محسن شادی ورزشکار رشته روئینگ تک نفره سبک وزن آسیا که توانست ششمین مدال طلای کاروان ورزش ایران را در بازی های آسیایی کسب کند، گفت: خوشحالم که با گرفتن مدال طلا مزد زحمات خودم، خانواده ام و مسئولان را گرفتم. خوشحالم که توانستم هم وطنانم به خصوص هم شهریانم را در آذربایجان غربی خوشحال کنم. قطعاً با دعای خیر آنها توانستم به این مدال برسم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کردید بتوانید در بازی های آسیایی به مدال برسید، گفت: به خودم امید زیادی داشتم و زحمت زیادی کشیده بودم و حالا خوشحالم که توانستم با گرفتن این مدال دل مردم ایران را شاد کنم.
یکی دیگر از قهرمانان بازی های آسیایی 2010 گوانگجو گفت: خوشحالم که در سخت ترین مسابقه بهترین عملکرد را از خود نشان دادم.
حمیدرضا قلی پور ووشوکار وزن 75 کیلو پس از کسب مدال طلا در شانزدهمین دوره بازی های آسیایی گوانگجو گفت: این مدال را به ملت ایران، پدر و مادرم و همه کسانی که برای من زحمت کشیده اند تقدیم می کنم.
وی تأکید کرد: حریف خیلی قدری داشتم. تمام حریفان سخت بودند، اما دیدار فینال واقعاً سخت ترین رقابت من بود.


برچسب‌ها: ورزشی, ایران
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : یکشنبه ٧ آذر ۱۳۸٩
نظرات

«بسیج ده ها میلیونی» کمیتی با کیفیت!

بسیج دهها میلیونی با گذشت دو سال از فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر تشکیل بسیج ده ها میلیونی در کشور و با توجه به نظر ویژه ایشان در رابطه با بسیج به نظر می رسد که نکاتی چند وجود دارد که باید مدنظر مسئولان امر در حیطه بسیج و سپاه برای تحقق این فرمان قرار گیرد.

اولین نکته که به آن توجه ویژه ای هم شده به میدان آوردن تمام اقشار جامعه در بسیج است. به طوری که در طی دو سال گذشته با تشکیل اقشار تخصصی در بسیج، بخش اعظمی از استعدادها و تخصص های موجود در جامعه در قالب این اقشار تخصصی به کارگیری شده است، سازمان بسیج جامعه پزشکی، بسیج مهندسین، بسیج اصناف، بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی و بسیج طلاب و... در واقع با این تاکتیک دایره شمول بسیجیان گسترده تر شده و از هر فرد در حیطه تخصصی خودش در جامعه، در بسیج استفاده می شود و خدمت رسانی بسیجیان به شکل تخصصی تر صورت می گیرد.

از سویی در بسیج محلات تلاش بر عضوگیری از میان تمامی جوانان، حتی جوانانی که به مسجد نمی آیند و یا کمتر در مسجد حضور دارند نیز در دستور کار قرار گرفته است و ملاک عضویت هم بر همین مبنا حتی به حضور سالی چند بار در مسجد در نظر گرفته شده است. از دیگر سو گسترش پایگاه های بسیج خواهران در سطح محلات و استفاده از ظرفیت دختران و بانوان در سطح محلات و مساجد هم از دیگر انواع این تغییرات بوده است که تاکنون به خوبی توانسته در امر جذب و سازماندهی نیروهای بسیجی موثر واقع شود و آمار عضوگیری در بسیج را رونق بخشد و مسیری امیدوارکننده را در راه تحقق کمی بسیج ده ها میلیونی باز کند.


برچسب‌ها: جنگ نرم
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩
نظرات

هدفمندی یارانه ها در یک قدمی اجرا
وزیر اقتصاد  با اتمام واریز یارانه های نقدی به حساب سرپرستان خانوار در 31 استان، وارد فاز جدیدی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها شدیم که همگان منتظر اعلام رسمی قیمت های جدید بنزین، گازوئیل، برق، گاز، نان و دیگر حامل ها و تعیین زمان اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها هستند. هرچند تا به امروز اطلاعات دقیقی از میزان افزایش قیمت انواع حامل های انرژی و کالاهای اساسی پس از هدفمندی یارانه ها اعلام نشده است، ولی کم و بیش خبرهای کلی تاکنون منتشر شده است که نگاه اجمالی و کلی به این اخبار تاحدودی می تواند چشم اندازی هر چند نامشخص از روزهای پیش رو برای ما ایجاد کند.
در جلسه غیرعلنی چهارشنبه گذشته که با حضور وزیر اقتصاد تشکیل شد، گزارشی در خصوص قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی قرائت شد و گزارش کمیسیون ویژه با اشاره به اجرای احتمالی قانون هدفمندی یارانه ها از نیمه آذرماه، درآمد دولت از محل آزاد سازی یارانه ها را در چهار ماه پایانی سال حدود 16 هزار میلیارد تومان پیشبینی کرد.
همچنین اعلام شد که کارگروه طرح تحول اقتصادی با همکاری وزارتخانه های نیرو و نفت، اطلاعات و جزئیات تغییرات قیمتی برق و گاز را در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد کرد.
هرچند درباره قیمت دقیق برق، گمانه زنی هایی مطرح شد ولی قیمت دقیق اعلام نشد، البته وزیر نیرو اعلام کرد که قیمت برق به حدی افزایش می یابد که با آغاز هدفمندی یارانه 70 درصد مشترکان برق ماهانه کمتر از چهار هزار تومان به قبض برق آنها اضافه خواهد شد. وی در عین حال، قیمت 40 و 43 هزار تومانی برق را تکذیب کرد.
البته برخی مسئولان اعلام کردند که در بخش کشاورزی قیمت گاز برای هر فوت مکعب 60 تومان و قیمت برق 9 تومان برای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. قیمت برق در بخش صنعت نیز بعد از هدفمندی یارانه ها 35 تا 40 تومان تعیین شده است.


برچسب‌ها: جنگ نرم
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۸٩
نظرات

حرفهای مهم استاندار آذربایجان غربی با خبرنگاران:

دراجرای هدفمند کردن یارانه های در کنارمان باشید.

جلال زاده - استاندار آذربایجان غربی آمادگی کامل برای اجرای این قانون در آذربایجان غربی وجود دارد/ مردم هم قطعا حمایت می کنند چون به نفع شان است.

استاندار آذربایجان غربی صبح امروز یکشنبه سی ام آبان در تداوم سیاست دولت متبوعش در خصوص اطلاع رسانی شفاف از قانون هدفمند کردن یارانه ها و با هدف همراه کردن جامعه رسانه ای با این رویداد مهم اقتصادی کشور به میان خبرنگاران آمد.

بزرگترین و فراگیرترین رویداد اقتصادی از زمان روی کار آمدن دولت در تاریخ کشور

به گزارش آینانیوز، وحید جلال زاده بدون مقدمه چینی خاصی ابتدا به ساکن سراغ مهمترین بحث اقتصادی اینروزهای جامعه رفت و از هدفمند سازی یارانه ها بعنوان فراگیرترین و بزرگترین رویداد اقتصادی تاریخ از زمانی که این کشور صاحب دولت شده است نام برد و اقتصاد مملکت را در آستانه تحولی بزرگ  دانست.

استاندار با تاکید بر اینکه آنچه برای ما مهم است اجرای درست این طرح است اظهار داشت: با چیز مبهمی در اجرای طرح مواجه نیستیم و تمام ظرایف و دقایق آن در جلسات فشرده به انجام رسیده و ما آمادگی کامل داریم تا این طرح را در استان اجرایی کنیم، مردم هم قطعا از طرح هایی که به نفع شان است حمایت می کنند.

رئیس شورای اداری استان اضافه کرد: هدفمندسازی یارانه ها مردمی ترین طرح در 31 سال گذشته است به علت اینکه با تاروپود زندگی مردم ارتباط دارد و چینش مشخصی در روابط اقتصادی جامعه ایجاد خواهد کرد.

جلال زاده گفت: تاکنون 70درصد از 120 هزار میلیارد تومان پرداختی یارانه دولت به 30 درصد جامعه تعلق می گرفت اما بعد از هدفمندسازی این رویه برعکس می شود.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص منافعی که از محل  اجرای این قانون متوجه حوزه صنعت نیز می شود اذعان داشت: این اتفاق رقابت را در بخش صنعت افزایش خواهد داد. چون در سالهای گذشته یارانه ها هدفمند نبودند آفتی بودند در پای اقتصاد و توسعه صنعتی کشور و سرعت لازم را از ما می گرفت.

وی همچنین گفت: امسال کل بودجه ای که تصویب شده برای کشور 27هزار میلیارد تومان است که همه ساله در بهترین شرایط 75 الی 80 درصد آن تخصیص می یافت، جالب است که همه بودجه ای که باید صرف پرداخت یارانه ها شود هرساله تمام و کمال تخصیص داده می شد.

مدیریت عالی اجرایی استان در ادامه با مقایسه وضعیت حامل های انرژی در برخی کشورهای جهان که یارانه پرداخت نمی کنند و نیز درآمدها و هزینه کرد این بودجه ها در زیرساخت ها اقتصادی کشورهای مزبور خاطرنشان کرد: همه عقلا به این واقعیت رسیده اند که یارانه ها به این صورت به هیچ وجه به نفع مردم نیست و این رویه سم مهلک اقتصادی کشور است.این طرح نه متعلق به دولت نهم و دهم که افتخار اجرای آن مال این دولت است و همه ما باید در اجرای صحیح آن مشارکت داشته باشیم.


برچسب‌ها: ارومیه
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۸٩
نظرات

اولین حضور یک مرجع عالی رتبه شیعه در استان آذربایجان غربی

آیت الله نوری همدانی هفته آینده میهمان ارومیه برای اولین بار در تاریخ آذربایجان غربی یک مرجع تقلید از این استان دیدار می کنداستاندار آذربایجان غربی از سفر یکی از مراجع عظام تقلید در هفته آینده به ارومیه خبر داد.
به گزارش آینانیوز، جلال زاده در حاشیه جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران رسانه های استان با اعلام این خبر، حضور آیت الله نوری همدانی را بعنوان اولین حضور یک مرجع عالیرتبه شیعه در استان دانست و گفت که تلاش شده بود تا ایشان همزمان با هفته ولایت در استان حضور به هم برسانند که به دلیل فشردگی برنامه ها این سفر به بعد از عید غدیر موکول شده است.
دیدار عمومی با مردم، دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، دیدار با علما و روحانیون و احتمالا سفر به یکی دو شهرستان استان از برنامه های احتمالی آیت الله نوری همدانی در آذربایجان غربی خواهد بود.


برچسب‌ها: ارومیه