نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠
نظرات

شهید مهندس مهدی امینی منطقه دارلک در 95 کیلومتری ارومیه و از بخش های تابعه شهرستان مهاباد و در 15  کیلومتری شمال این شهرستان در دشتی وسیع واقع شده است. بخش دارلک از چند روستای بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

در فاصله سال های1357 تا 1360، شهر مهاباد به عنوان مرکز تجمع و فرماندهی و برنامه ریزی احزاب مخالف و ضدانقلاب و اشرار بود. بخش دارلک باتوجه به موقعیت استراتژیکی که داشت، به عنوان اردوگاه آموزشی عوامل ضدانقلاب مورد استفاده قرار میگرفت و با عنایت به اینکه در مسیر جاده مواصلاتی "ارومیه_مهاباد" و "ارومیه _میاندوآب" قرار داشت، ضد انقلاب تمام قوا و امکاناتش را در این بخش متمرکز کرده بود.

دشمن با تمرکز نیروهای خود در این منطقه، علاوه بر آنکه ارتباط جنوب استان را با بخشهای دیگر قطع کرده بود، از موقعیت سرزمینی آن جهت ضربه زدن به نیروهای دولتی نهایت استفاده را می برد.

شهید مهدی امینی در مصاحبه ای که قبل از حرکتش به سمت روستای گوگ تپه جهت پاکسازی آن منطقه از لوث وجود ضد انقلاب با خبرنگار صدا و سیمای ارومیه انجام داده بود، دارلک را چنین تصویر کرده بود:

"مساله دارلک تنها مساله یک روستا نیست، چرا که با شکست های مفتضحانه دشمن در جبهه های جنوب و غرب، طرح توطئه وسیعی در کردستان و منطقه جنوب آذربایجان غربی فراهم شده که در راستای این طرح روستاهای اطراف مهاباد عملا بصورت یک پادگان عراق درآمده است"

بمنظور پاکسازی منطقه از وجود عناصر ضد انقلاب، آخرین جلسه هماهنگی عملیات با حضور فرمانده لشکر 64 ارومیه، یکی ازفرماندهان ژاندارمری و فرماندهان سپاه از جمله مهندس امینی، معاون عملیات سپاه ارومیه و خلبانان هوانیروز تشکیل می شود و آخرین فرمان صادر میشود.


برچسب‌ها: