نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢
نظرات

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24212/smpl.jpgرهبر انقلاب اسلامی در ۲۳ مهرماه سال ۹۱ و در جمع جوانان استان خراسان شمالی، ۲۸ سؤال را در قالب طرح موضوع «سبک زندگی» مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در نظر داشته و دارد تا هر کدام از این سؤال‌ها را مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار دهد. تاکنون پرونده‌های «کار جمعی در ایران» و «حقوق افراد در رسانه‌ها» منتشر شده است. پرونده‌ای که هم‌اکنون بر روی سایت قرار گرفته، بررسی و آسیب‌شناسی پدیده‌ی «خانه مجردی» است. KHAMENEI.IR اما قصد دارد علاوه بر نظر کارشناسان و اساتید این حوزه، از نظرات مخاطبین و کاربران نیز استفاده کند. حال،
به نظر شما راه‌کارهای کاهش پدیده «خانه مجردی» در جامعه‌ی ایرانی چیست؟

http://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif پرونده‌ی «خانه مجردی» را از ایــــــنجا ببینید


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
نظرات

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیرشان در دانشگاه افسری شهید ستاری، دولت ایالات متّحده‌ى آمریکا را دولتى غیرقابل اعتماد، دولتى خودبرتربین، دولتى غیرمنطقى و عهدشکن، دولتى سخت در پنجه‌ى تصرّف و اقتدار شبکه‌ى صهیونیسم دانستند.
به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مرور سابقه‌ی سخنان رهبر انقلاب درباره‌ی صفات «غیرقابل اعتمادی»، «خودبرتربینی»، «غیرمنطقی‌بودن»، «عهدشکنی» و «در تصرف صهیونیست‌‌ها بودن» دولت آمریکا می‌پردازد.
این کلیپ صوت با نام «آمریکا قابل اعتماد نیست» در دسترس علاقمندان قرار دارد.


نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢
نظرات

ناتوانی نتانیاهو در اثرگذاری بر راهبردهای غرب در قبال ایران

نتانیاهوگروه ترجمه- پایگاه اینترنتی المونیتور 12 اکتبر 2013 (20 مهر) در مقاله‌ای به سیاست‌های رژیم صهیونیستی در قبال برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و نوشت:10 اکتبر پایگاه اینترنتی نیروی هوایی اسرائیل [رژیم صهیونیستی] تصاویر و کلیپ‌های ویدئویی مربوط به رزمایشی را که نیروی هوایی انجام داده بود، منتشر کرد. در عین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مصاحبه‌های مختلفی با رسانه‌های اروپایی انجام داد که در تمام موارد، نتانیاهو تلاش کرد متمرکز بر مسئله ایران دستورکار خود را پیش ببرد. «موشه یعلون» وزیر دفاع اسرائیل که در حال حاضر در واشنگتن است، حامل پیام مشابهی است: «ایران لبخند می‌زند. ایران دو بمب نه، بلکه دویست بمب خواهد داشت که نه‌تنها اسرائیل، بلکه اروپا را نیز هدف خواهد گرفت. ایرانی‌ها باید همین حالا متوقف شوند... اجازه ندهید تهاجم با لبخند آن‌ها شما را فریب دهد. به ایران اجازه ندهید غنی‌سازی را ادامه دهد... در صورتی که تحریم‌ها کاهش یابد... تهران همه چیز به دست خواهد آورد و شما هیچ چیز.»

در ادامه مقاله آمده است: انتشار خبر رزمایش نیروی هوایی اسرائیل و نیز این کارزار رسانه‌ای علیه ایران، نشانه‌ای جدی برای تمام جهان است. این اقدامات درست چند روز پیش از آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و غرب صورت می‌گیرد. اسرائیل به‌منظور تحریک آمریکا و اروپا تلاش می‌کند موضوع تهدید نظامی یکجانبه خود را احیا کند. سرنوشت طرح هسته‌ای ایران طی دو ماه آینده مشخص‌تر خواهد شد و اسرائیل و ملت یهود نیز با ابعاد مشخص‌‌تری از این مسئله رو‌به‌رو خواهند شد. سرلشکر «آموس یادلین» رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل ‌می‌گوید: «در صورتی که ایرانی‌ها تنها بر دادن امتیازهای ظاهری و سطحی پافشاری کنند، احتمالاً توافقی حاصل نخواهد شد.»

در پایان مقاله آمده است: پرسش این است که غرب در مورد چه چیزی باید با ایران بحث کند؟ خط قرمز واقعی اسرائیل چیست؟ و در صورتی که ایران از این خط قرمز عبور کند،‌ آیا اسرائیل به‌طور یکجانبه و مستقل علیه ایران اقدام نظامی صورت خواهد داد؟ نکته نخست، به تعداد سانتریفیوژهای ایران مربوط می‌شود. ایرانی‌ها به طور واضح تلاش خواهند کرد این تعداد سانتریفیوژ را برای خود حفظ کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها می‌خواهند هجده سانتریفیوژ را برای خود حفظ کنند. نباید به ایران اجازه داده شود. مطابق برخی برآوردها، این مصالحه در صورت تحقق می‌تواند به ایران اجازه دهد تنها حدود دو هزار سانتریفیوژ داشته باشد. مسئله دیگر اینکه غرب باید بر خروج ذخایر اورانیوم غنی‌شده از ایران و یا تبدیل آن‌ها به سوخت غیرقابل تبدیل به بمب هسته‌ای، پافشاری کند.

منبع : بصیرت


برچسب‌ها: سیاسی
نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ۱٩ مهر ۱۳٩٢
نظرات
سخنران ویژه‌ی مراسم رونمایی بخشی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «لشکر خوبان» آقای حسن رحیم‌پور ازغدی بود که به آسیب‌شناسی حوزه‌ی ادبیات و رمان و فیلم در انقلاب اسلامی ایران پرداخت. متن زیر برگرفته از سخنان این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است:

سلام عرض می‌کنم به محضر برادران و خواهران عزیز و سلام به همه‌ی مجاهدان و شهیدان تاریخ انبیاء، تاریخ عدالتخواهی و جبهه‌ی تاریخی و تمام‌نشدنی نبرد حق و باطل، عدل و ظلم در طول تاریخ؛ در محفل خوبان از لشکر خوبان قرار شد سخنانی عرض بشود خدمت رفقا. در مقابل نقاط قوتی که در دوران انقلاب و دفاع مقدس بود که شما با نمونه‌هایی از آن در این نوع کتاب‌ها آشنا می‌شوید، به یک نقطه ضعف بزرگ انقلاب اشاره کنم که چرا روشنفکران ما، هنرمندان، نویسندگان، فلیمسازان و رمان‌نویسان نمی‌توانند سهم خودشان را و حقی که بر گردن آن‌ها در برابر این همه معنا و حماسه است به درستی ایفا کنند؟
 
* دچار توهم بودیم که جهاد و شهادت مخاطب ندارد
نکته‌ی اول را با این اعتراف می‌خواهم شروع کنم که من در این ۲۰، ۲۵ سال تقریباً هیچ کتابی از کتاب‌های خاطرات که برادران رزمنده‌ی ما نوشته بودند را ننشستم از اول تا آخر بخوانم. یک دلیلش شاید این بود که بعضی کتاب‌هایی که قبلاً می‌دیدم، جاذبه‌های هنری و نویسندگی را در آن نمی‌دیدیم و صرفاً نقل وقایع بود. وقایع را هم که خود ما تجربه کردیم. با خودم می‌گفتم زمان و مکان و اشخاص را که جا به جا کنم، این‌ها همان چیزهایی است که خودمان دیدیم و معمولاً هم همان‌طور بود. ولی به دو دلیل علاقه‌مند شدم که بعضی از این کتاب‌ها را به طور جدی بخوانم. یکی تیراژ بالای این کتاب‌ها بود که برخلاف آن‌چه که به ما القاء می‌شده در تمام این ۳۰ سال و خودمان هم دچار این توهم بودیم که دوره‌ی جهاد و شهادت و انقلاب و آرمان‌گرایی گذشته و این‌ها مخاطب ندارد، بنابراین مشتری هم ندارد. ولی وقتی دیدم بعضی از این کتاب‌ها در حال رسیدن به چاپ صدم، صد و بیستم، صد و پنجاهم هستند، این نشان می‌دهد که یک واقعیتی در جامعه وجود دارد که ما از آن به کلی غافلیم و جای درست و نادرست، واقع و ناواقع کاملاً در ذهن ما معکوس شده است و کسانی که تلاش کردند ما را از این دستمایه و سرمایه‌ی عظیم مأیوس کنند، موفق شده بودند.
 
رهبر انقلاب: اینکه تصور بشود که هنر دفاع مقدس در جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى ما مخاطب ندارد، طالب ندارد، این هم خطاى بزرگى است ... تحقیقاً پرمشترى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آثار هنرى بعد از انقلاب در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى مختلف، آن آثار هنرى است که مربوط به دفاع مقدس بود؛ چه در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى فیلم و سینما، چه در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى کتاب، خاطره، داستان. (۸۸/۶/۲۴)

در حالی‌که بعد ما دیدیم که پرفروش‌ترین کتاب‌ها، رمان‌ها، خاطرات که نیمه خاطره و نیمه رمان هستند مثل همین کتاب و پرفروش‌ترین فیلم‌ها در کشور ما اتفاقاً علی‌رغم این‌که معمولاً آماتورند، ضعف‌های فنی دارند و می‌توانند بهتر از این باشند، ولی پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها، فیلم‌ها و رمان‌ها در جامعه‌ی ما همین‌ها هستند. اتفاقاً بیشترین مخاطبشان هم همین نسل جدیدی است که همه، ما را از این‌ها می‌ترسانند که آقا این‌ها دیگر کاری ندارند، دوره عوض شده، نسل عوض شده، عصر عوض شده.

* شما مقتل‌خوانان انقلاب هستید
دلیل دوم، حساسیت در حد وسواس رهبری در باب جدیت نشان‌دادن در مورد یک چنین کتاب‌هایی است که همه‌ی ما در این سال‌ها دیدیم و شنیدیم. البته این حساسیت تازگی ندارد. از دوران ریاست جمهوری ایشان برای کتاب‌های جنگ، رمان انقلاب، سینمای انقلاب، سینمای دفاع نه این‌که تذکر می‌دادند بلکه به اصطلاح مشهدی‌ها «پرپر» می‌زدند. ۲۰، ۲۵ سال، ۳۰ سال پیش اثری از ایشان هست که در آن می‌گویند انقلاب بدون رمان نمی‌شود. انقلاب روسیه و انقلاب فرانسه با رمان‌هایشان معرفی شدند. یا بدون فیلم خوب نمی‌شود. باید پنجاه تا، صد تا فیلم قوی راجع به فیزیک و متافیزیک انقلاب و جنگ از دوران مبارزات قبل از انقلاب، دوران مبارزات چریکی، زندان‌ها و فداکاری‌ها، تبعیدها تا سال ۵۷ که نمونه‌ی منحصر بفرد در تاریخ است ساخته شود. هیچ انقلاب دیگری این‌طور اتفاق نیفتاده، نه قبل و نه بعد. انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه هم به معنای انقلاب اسلامی سال ۵۷ نبوده‌اند. هیچ وقت ملت‌ها این طور بیرون نمی‌آمدند و بعد هم اتفاقاتی که بعدش  افتاد در آن هشت سال، ترورها، جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و مسائلی که تا همین الان دارد اتفاق می‌افتد. ما هنوز در متن انقلابیم و انقلاب تمام نشده است.

شما فرض کنید این نکاتی که الان در این کتاب لشکر خوبان یا کتاب‌هایی شبیه این آمده است، اگر همین‌ها را هم ننویسند، دیگر تمام می‌شود. با تاریخ می‌رود و باد آن را می‌برد. پیش خدا محفوظ است، اما پیش خلق، هیچ. دوباره نسل‌های بعدی باید از صفر شروع کنند و آن‌ها می‌روند به جای رمان جنگ، رمان ضد جنگ می‌خوانند. فکر می‌کنند که آن‌ها واقعیت دارد. خاطرات کسانی را می‌خوانند که در عمرشان در دو عملیات هم شرکت نکردند. من این آقایان و خانم‌هایی که خاطرات می‌گویند و یا خاطرات را به یک متن خوب نوشتاری و منسجم تبدیل می‌کنند، به مقتل‌خوان تشبیه می‌کنم. این‌ها مقتل‌خوانان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس‌اند.