نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸٩
نظرات

محیط زیست دریاچه ارومیه از بین رفتن قابلیت گردشگری، کاهش ذخایر آرتمیا، تخریب اراضی طبیعی و کشاورزی از مهم‌ترین نتایج خشکی دریاچه ارومیه است.

فارس: مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: 60 درصد از اقلیم دریاچه ارومیه به کویر تبدیل شده است.

حسن عباس‌نژاد اظهار داشت: با خشک شدن مساحت قابل توجهی از دریاچه ارومیه، مشکلات فراوانی در زمینه زیست محیطی، بهداشتی و عمرانی به وجود می‌آید به طوری که تمام دستگاه‌ها و زندگی شهری دچار بحران می‌شود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون بخش اعظمی از دریاچه ارومیه خشک شده است چنانچه آب موجود نیز از دست برود بیش از 10 میلیارد تن نمک پودر در شکل زائد تولید می‌شود که این نمک‌ها با هر باد و نسیم ملایمی به مناطق مختلف کشور به ویژه استان‌های مجاور و کشورهای همسایه منتقل می‌شود و زندگی بسیاری از مردم را مختل می‌کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه نه تنها مردم ارومیه از آسیب‌های آن در امان نیستند بلکه مردم مناطق مختلف کشور از جمله آذربایجان ‌شرقی، کردستان و کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم از این ضایعه طبیعی صدمه غیرقابل جبرانی را می‌بینند.

مدیرکل سازمان محیط زیست آذربایجان‌ غربی در ارتباط با کاهش عمق دریاچه ارومیه نیز گفت: در طول سال‌های گذشته بر اثر کاهش بارندگی، افزایش تبخیر عمق دریاچه کاهش یافته است تا اینکه در سال جاری در عمیق‌ترین قسمت شاهد ارتفاع 2 هزار متری آب هستیم.

وی بیان داشت: به صورت میانگین هر سال 960 میلی لیتر از آب دریاچه ارومیه تبخیر می‌شود که متاسفانه در سال جاری بیش از یک هزار و 300 میلی‌لیتر تبخیر شده است.

این مقام مسئول در ارتباط با آثار منفی خشک شدن دریاچه ارومیه نیز گفت: از بین رفتن قابلیت گردشگری، کاهش ذخایر آرتمیا، تخریب اراضی طبیعی و کشاورزی از مهم‌ترین نتایج خشکی دریاچه ارومیه است.


عباس‌نژاد خشکسالی، افزایش دما، ذخیره غیر کارشناسی آب در پشت سدها، برداشت بی‌رویه آب عوامل موثر در خشکی دریاچه ارومیه برشمرد.

این مقام مسئول بارور کردن ابرها، صرفه‌جویی در مصرف آب، عدم تبدیل زمین‌های دیمی به آبی را از جمله راه‌کارهای قابل اجرا برای دریاچه ارومیه برشمرد و تصریح کرد: یکی از فاکتورهای اساسی در جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه و اجرای این طرح‌ها تامین اعتبار مورد نیاز است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ غربی اظهار داشت: برای حل بحران دریاچه ارومیه باید تمام مسئولان و مردم وارد عمل شوند تا معضل دریاچه ارومیه به صورت اساسی و برای همیشه و نه برای مدتی کوتاه برطرف شود.


برچسب‌ها: ارومیه