نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : یکشنبه ۱٩ دی ۱۳۸٩
نظرات
تنها مشکل در امدادرسانی به مصدومان این حادثه برف سنگینی است که حدود 70 سانتی متر در محل حادثه بر زمین نشسته است.

سقوط یک هواپیمای مسافربری در نزدیکی ارومیه رئیس اورژانس کشور گفت: تاکنون هیچ مورد فوتی از حادثه سقوط هواپیما به بنده گزارش نشده است اما 50 مصدوم از مجموع 105 سرنشین این هواپیما زنده از هواپیما خارج شدند.

غلامرضا معصومی افزود: تعداد مسافران این هواپیما بین 92 و 97 نفر بوده و 8 نفر خدمه نیز داشته است بنابراین تعداد سرنشینان این هواپیمای فوکر 100 بین 100 تا 105 نفر بوده است.

وی گفت: با مدیریت ستاد عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تمام نیروهای امدادی اعم از اورژانس، هلال احمر و نیروهای امدادی نظامی در محل حادثه که یک روستا در نزدیکی ارومیه است مشغول امدادرسانی به مصدومان احتمالی این حادثه هستند.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: تنها مشکل در امدادرسانی به مصدومان این حادثه برف سنگینی است که حدود 70 سانتی متر در محل حادثه بر زمین نشسته است.

وی گفت: تا این لحظه مورد فوتی از این حادثه به بنده گزارش نشده است و با توجه به اینکه نیروهای امدادی اول به سراغ افراد زنده و مصدومان می روند تاکنون 50 مصدوم این حادثه از هواپیما خارج شدند.

تعداد تلفات این سانحه مشخص نیست

عباس مصیبی مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگوی زنده با اخبار 21 شبکه اول سیما گفت: یک فروند هواپیمای بوئینگ 727 ایران ایر در ساعت 19:45 امروز یکشنبه 19 دی‌ماه سال‌جاری در نزدیک روستای کلیسا کندی ارومیه سقوط کرد.

وی افزود: ستاد بحران استان آذربایجان غربی بالافاصله تشکیل جلسه داد و مأموران امداد و نجات در محل سانحه حضور پیدا کردند و اطلاعات بعدی از طریق این ستاد اعلام خواهد شد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری تعداد مسافران این هواپیما را 95 نفر اعلام کرد و گفت: این هواپیما با یک ساعت تأخیر از تهران به مسیر ارومیه پرواز کرده بود که ظاهراً به دلیل شرایط نامناسب جوی دچار سانحه شده است.

این مقام مسئول در مورد تعداد تلفات ناشی از این سانحه سخنی به میان نیاورد.


شماره پرواز هواپیمای سقوط کرده اعلام شد/ شرایط بد جوی از دلایل سانحه

سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: شماره پرواز هواپیمای بویینگ سقوط کرده در نزدیکی ارومیه 277 بوده که در حال فرود این سانحه رخ داده است.

شاهرخ نوش آبادی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: این هواپیما که در حال فرود دچار سانحه شده است حامل 92 مسافر بزرگسال، دو مسافر نوزاد و 12 خدمه بوده است.

وی درباره دلایل سقوط هواپیما گفت:  دلایل سقوط در حال بررسی است اما شرایط بد جوی و دید کم می تواند در وقوع این سانحه نقش داشته باشد.

نوش آبادی اضافه کرد: هنوز از تلفات اطلاعی در دست نیست اما بررسیها ادامه دارد.

احتمال مرگ بیش از 60 نفر در این حادثه

گزارش خبرنگار عصرایران از این حادثه حاکی است که هواپیمایی اولیه به مقصد ارومیه فوکر بوده که به علت نقص فنی از پرواز منصرف شده و ساعتی بعد این هواپیما جایگزین آن شده است.

این سقوط در جاده منتهی به روستای "کلیسا کندی" رخ داده و هم اکنون جاده توسط نیروهای امدادرسانی و امنیتی بسته شده است.

به گزارش عصرایران به نقل از منابع محلی به احتمال زیاد تعدادی از مسوولان محلی هم در این هواپیما حضور داشته اند. منابع محلی احتمال می دهند که در این سقوط حداقل 60 نفر کشته شده باشند.

یادآور می شود حدود 5 سال قبل نیز در چنین روزی هواپیمای حامل سردار کاظمی به همراه تعدادی از فرماندهان سپاه در اطراف ارومیه سقوط کرد که منجر به شهادت آنان گردید.

36 مصدوم حادثه سقوط هواپیما به بیمارستان منتقل شدند

رئیس اورژانس کشور گفت: 36 مصدوم حادثه سقوط هواپیما در نزدیکی ارومیه به بیمارستان رسیدند و 14 مصدوم دیگر نیز در حال انتقال به بیمارستان هستند.

آخرین مکالمه خلبان با برج مراقبت

استاندار آذربایجان غربی درباره میزان تلفات جانی سقوط هواپیما گفت: هنوز نمی توانیم اظهار نظر دقیقی در این زمینه داشته باشیم اما تمامی بیمارستانهای ارومیه و همچنین بیمارستانهای نظامی آماده باش هستند.

استاندار آذربایجان غربی درباره چگونگی وضعیت این هواپیما قبل از سقوط گفت: این هواپیما قرار بوده ساعت 16 از تهران به سمت ارومیه پرواز کند که به خاطر شرایط جوی ساعت 18 با تاخیر پرواز کرده است لذا باید ساعت 19 یا 19:30 به فرودگاه ارومیه می رسیده است. 10 دقیقه قبل از اینکه به فرودگاه ارومیه برسد به برج مراقبت اعلام کرده است که آماده نشستن است اما در آخرین مکالمه با برج مراقبت گفته است که نمی تواند بنشیند. در این هنگام ارتباط قطع می شود و برج مراقبت متوجه می شود که هواپیما در حال کاهش ارتفاع است.

وی درباره شرایط جوی محل حادثه گفت: وضعیت جوی هم اکنون بسیار وخیم است.

منبع: عصر ایران


برچسب‌ها: ارومیه