نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
نظرات
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که مهریه‌های سنگین باطل است، عنوان کرد: این‌که بگویند چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته، یعنی مهریه جدی نیست و مهریه‌ای که جدی نباشد، جایز نیست.

عندالمطالبه امری جدی نیست و باید عندالقدرته والاستطاعة تبدیل شود.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به مهریه‌های سنگین هشدار داد و با بیان این‌که از مهریه‌های سنگین بپرهیزید که بلایی برای خانواده‌ها است، آن را باطل اعلام کرد.
وی با اشاره به آیه 26 سوره قصص، اظهار داشت:
پس از این‌که حضرت موسی(ع) داستان خود را برای شعیب پیامبر تعریف کرد، حضرت شعیب از وی خواست تا در مدین بماند و با یکی از دخترانش ازدواج کند.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان این‌که یکی از دختران شعیب گفت که موسی را برای چوپانی گوسفندانمان اجیر کنیم، گفت:
دلیل دختر شعیب برای به کارگیری حضرت موسی(ع)، قوت و امانت وی بود که آن را در جریان آب دادن به گوسفندان شعیب، اثبات کرد.
وی افزود:
حضرت شعیب خطاب به حضرت موسی(ع) با بیان این‌که تو چیزی نداری که مهریه دخترم کنی، چوپانی هشت ساله موسی را شرط مهریه قرار داد. باطن این کار، درآمدی بود که هم شعیب و دخترش  و هم موسی و همسرش از آن استفاده کردند و از این مهریه بهتر نمی‌شود.

آیت‌الله حضرت مکارم شیرازی در ادامه با بیان این‌که امروز مهریه‌های بسیار بد و خطرناکی در کشور وجود دارد، با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت:
قدم زنی مبارک است که هزینه‌اش کم باشد، این زن خانه شوهر را آباد می‌کند.

وی همچنین با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) مبنی بر این‌که مهریه‌های زنان را سنگین نکنید که سرچشمه دشمنی است، ابراز داشت: امروز آثار این مسأله پس از 1400 سال کاملاً مشهود است، چرا که مهریه سنگین سبب وسوسه شیطان، ناسازگاری، دادگاه و عواقب دیگر می‌شود.

این مرجع تقلید اضافه کرد: بسیاری از افراد مهریه‌های سنگین را به اجرا گذاشته یا اموال شوهرانشان را توقیف کرده‌اند و یا مهریه به اقساط تبدیل شده است، این امر می‌رساند که دشمنی در خانواده نتیجه مهریه سنگین است.

وی با بیان این‌که برخی معتقدند مهریه‌های سنگین سبب استحکام پیوند زناشویی می‌شود، آن را تنها سبب وسوسه دانست و گفت: از مهریه‌های سنگین بپرهیزید که بلایی برای خانواده‌ها است.

حضرت آیت‌الله‌ ناصر مکارم شیرازی خاطرنشان کرد:‌ بار زندگی ساده،  سبک و مشکلاتش کمتر است، اما زمانی که زندگی تجملاتی، پرهزینه، چشم‌ و هم‌چشمی و رقابتی شود، بدبختی به بار می‌آورد.

وی با بیان این‌که مهریه‌های سنگین باطل است، عنوان کرد: این‌که بگویند چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته، یعنی مهریه جدی نیست و مهریه‌ای که جدی نباشد، جایز نیست.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم در پایان خطاب به قضات با بیان این‌که عندالمطالبه امری جدی نیست و باید عندالقدرته والاستطاعة تبدیل شود، گفت:
عندالمطالبه دروغ است، چرا که جوان هرگز نمی‌تواند مهریه را پرداخت کند.