نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ٢٦ شهریور ۱۳۸٩
نظرات

در آستانه بازگشایی مدارس مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی خبر داد:

کسری 135 دستگاه اتوبوس در شهر ارومیه

ارومیه در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی فقط از دو بخش اتوبوس و تاکسی برخوردار است و از حمل و نقل ریلی هم  تاکنون بهره ای ندارد و پروژه قطارشهری ارومیه در پیچ وخم اعتبارات و موانع مختلف اجرایی درگیر بوده و هنوز مراحل اجرایی آن مشخص نیست. حیدرزاده در خصوص کمبود اتوبوس نسبت به جمعیت شهر ارومیه می گوید: ارومیه برای خدمات دهی به شهروندان با توجه به جمعیت آن 135 دستگاه کسری دارد. وی اضافه کرد: برای هر 100 هزار سفر 45 دستگاه اتوبو س مورد نیاز است که با محاسبه تعداد سفر نسبت به تعداد اتوبوس موجود کسری آن کاملا محسوس است. مدیر عامل سازمان در پاسخ به سوال ما در خصوص تعداد ایستگاه های اتوبوس در سطح شهر گقت: در سطح شهر ارومیه 680 ایستگاه اتوبوس که 220 ایستگاه مجهز به سایبان بوده و مابقی فاقد امکانات رفاهی است.

به گفته این مسئول سازمان اتوبوسرانی به لحاظ ماموریت ذاتی خود به برخی روستاهای اطراف نیز ارائه خدمات می نماید که براین اساس 835 دستگاه مینی بوس که شامل خطوط روستایی و شهری و موسسات تلفنی هستند برای این امر ارائه خدمات می کنند. وی تعداد خطوط اتوبوسرانی را 52 خط عنوان می کند که برای روستاهایی که نیاز به مجوز خط مینی بوس دارند مجوز لازم صادر می شود.


مدیر عامل سازمان از مصوبه تخصیص 30 دستگاه اتوبوس  در دور دوم سفر ریاست جمهوری  برای این شهر  خبر می دهد  که این امر متاسفانه تا کنون هنوز عملی نشده است. براساس گزارش مدیر عامل سازمان، ارائه خدمات حمل و نقل عمومی در این سازمان با 104 راننده به طور شیفتی انجام می گیرد که علاوه بر خدمات دهی به عموم شهروندان برای مراکز دانشگاهی و آموزش عالی نیز ارائه خدمات انجام می  شود. وی مهمترین تحول این سازمان را خدمات بلیط الکترونیکی عنوان کرده و اظهار داشت: با توجه به افتتاح این طرح درطی سال گذشته تا کنون 150 هزار بلیط الکترونیکی به شهروندان ارائه شده است که 17 گیشه در سطح شهر این خدمات را ارائه می کنند. وی از همکاری این سازمان با دفاتر پیشخوان دولتی جهت فروش و یا شارژ بلیط الکترونیکی خبر داد و افزود: علاوه بر فعال سازی گیشه های شارژ بلیت الکترونیکی در نقاط مختلف شهر با پست بانک های سطح شهر هم  در اینده نزدیک همکاری خواهیم داشت.

به هر حال ناوگان عمومی حمل و نقل ارومیه در شرایط فعلی با توجه به اظهارات مدیر عامل سازمان دارای کمبود بوده و جوابگوی نیاز شهروندان نمی باشد اما به لحاظ اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها و همزمان با بازگشایی مدارس  باید منتظر بود و مشکلات آینده را با توجه به افزایش استفاده شهروندان از حمل و نقل عمومی شاهد بود  که ضروری به نظر می رسد از هم اکنون برای ظرفیت سازی و پیش بینی مشکلات و چالشهای آینده در حوزه حمل و نقل عمومی تصمیمات استانی و فوری اخذ شود.


برچسب‌ها: ارومیه