نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
نظرات

i filmعصر پنجشنبه در مراسمی با حضور عزت الله ضرغامی مدیرعامل، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسوی مقدم قائم مقام‌ و جمعی از معاونان و مدیران صداوسیمای جمهوری اسلامی برگزار شد، شبکه عرب زبان «آی فیلم» که بطور 24 ساعته فیلم و سریال های ایرانی پخش می کند و از ماهواره های نایل ست و عرب ست قابل دریافت است،‌ فعالیت خود را آغاز کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مدیران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ابزار هنر و سینما را بهترین وسیله تاثیرگذار بر افکار عمومی دنیا دانست.

 سیدمحمد حسینی، در مراسم راه اندازی شبکه «آی فیلم» در ساختمان «پرس تی‌وی» با بیان اینکه ابزار سینما و هنر،‌ مناسب‌ترین وسیله برای زدودن افکار و القائات نادرست کشورها از چهره ایران اسلامی است،‌ افزود:‌ باید تلاش کرد تا توطئه اسلام هراسی و ایران هراسی که دشمن بطور جدی آن را دنبال می کند را با ارائه آثار مناسب و نشان دادن روحیه لطیف مردم ایران، خنثی کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شبکه فیلم و سریال های تولیدی ایران به زبان عربی (آی فیلم) در آستانه عید سعید فطر، را موجب پیوند هر چه بیشتر میان ایران اسلامی و مردم مسلمان و عرب زبان در کشورهای مختلف اعلام کرد.


رییس شورای فرهنگ عمومی کشور، ساخت فیلم های مشترک با دیگر کشورها را موجب جذب سرمایه در این عرصه، بکارگیری عوامل دیگر و توزیع و اکران سریعتر آثار دانست و افزود:‌ برای معرفی هر چه بهتر واقعیت ها و دیپلماسی عمومی کشورمان که اکنون بحثی جدی است، باید از ابزار تاثیرگذار هنر و سینما بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه زبان عربی زبان اول قرآن و جهان اسلام و زبان دوم در ایران اسلامی است که در قانون اساسی نیز به آن تاکید شده است،‌ افزود: وجوه مشترک فراوان بین ایران و کشورهای اسلامی عامل موثر، فراگیر و تاثیرگذار در موفقیت این شبکه پرمشتاق و علاقمند در نقاط مختلف جهان خواهد بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پیام انقلاب اسلامی برگرفته از فطرت است که بر دلهای اهل ایمان می نشیند، افزود:‌ در کشورهای عربی، انقلاب اسلامی طرفداران فراوانی دارد و فیلمهایی که از محتوای معنوی، ارزشهای متعالی، روابط صمیمانه خانوادگی و انسانیت برخوردار باشد، بطور طبیعی برای همگان جاذبه خواهد داشت.

حسینی ارزشهای متعالی اسلامی را با ارزشهای ترویجی در غرب در چالش و رویارویی دانست و افزود: آنان سرمایه گذاری های بسیاری در راه اندازی شبکه های مختلف داشته اند، ولی شبکه «آی فیلم» به دلیل دارابودن محتوی و مضامین بسیار خوب و ساختار مناسب آن، بطور قطع با سرعت جایگاه و پایگاه بسیار خوبی در میان مخاطبان عرب زبان کشورها بدست خواهد آورد. حسینی با اشاره به آمادگی و اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همکاری برای ساخت فیلم های ارزشمند و تاثیرگذار در آثار جدید گفت:‌ برای رساندن پیام مردم و انقلاب به مردم جهان با همه امکانات، تجهیزات و اعتبارات مناسب برای تهیه و ارائه آثار و تولیدات مناسب آماده همکاری هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اکنون جایگاه سینمای ایران در دنیا شناخته شده است،‌ گفت: سینمای ایران با حضور در جشنواره های متعدد در کنار فیلم های آمریکایی، هندی و دیگر کشورها جایگاه مناسبی دارد. حسینی با بیان تلاش برای افزایش هر چه بیشتر مخاطب در عرصه سینما و فیلم گفت: اکران فیلم های ایرانی در جشنواره فقط مدنظر ایران نیست، بلکه مهم تاثیرگذاری هر چه بیشتر فیلم های ایرانی بر افکارعمومی دنیا برای معرفی هرچه بیشتر ایران و فرهنگ ایرانی است.

حسینی استفاده از همه ابزارها و امکانات برای تولید آثار هنری را ضروری دانست و گفت: اکنون رویکرد دولت فرهنگی است و اعتبارات مناسبی نیز به فرهنگ و هنر کشور بویژه ساخت فیلم های فاخر اختصاص داده شده است تا هنرمندان بیش از گذشته کار وتلاش نمایند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایش تولیدات دست اندرکاران این عرصه در دیگر کشورها را موجب ایجاد انگیزه و شوق برای خلق آثار جدیدتر و بیشتر دانست و گفت: نگاه فیلمسازان ایران باید جهانی باشد و لذا در انتخاب سوژه و نوع کار باید دقت و توجه عمیق تر و بهتری شود.