نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : چهارشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٩
نظرات

بالاخره بعد از مدت‌ها بحث و بررسی امروز (دوشنبه) مقامات دولتی اعلام کردند که واریز یارانه نقدی یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار از فردا آغاز می‌شود. هر چند همچنان نسبت به اینکه این رقم ماهانه چقدر است، سکوت کرده‌اند اما گفته‌اند که به صورت علی‌الحساب فعلا 81 هزار تومان واریز می‌شود. دو خبر کوتاه و اصلی امروز درباره یارانه‌ها منتشر شد؛ ابتدا اینکه واریز یارانه نقدی از فردا(سه‌شنبه) در سه استان خراسان‌رضوی، شمالی و جنوبی آغاز خواهد شد و دوم که مهم‌تر هم بود واریز مبلغ 81 هزار تومان بود. 

ابتدا این سوال پیش آمد که این مبلغ برای چه مدتی است؟ یک یا دو ماه؟ که پاسخ این سوال را مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها این گونه داد که 81 هزار تومان به صورت علی‌الحساب به حساب هر نفر واریز می‌شود. بهروز مردای گفت: مبلغ 81 هزار تومان سرانه هر فرد به حساب خانوارها واریز می‌شود ولی هنوز مشخص نیست که این مبلغ برای چه مدتی است اما آنچه در مرحله اول به حساب خانوارها واریز می‌شود همین 81 هزار تومان است. به گزارش ایسنا، او گفت: 81 هزار تومان یارانه فردا به حساب خانوارهای سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی واریز می‌شود. مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها افزود: از فردا یارانه نقدی به حساب خانوارهای سه استان که سرپرستان خانوار شماره حساب بانکی اعلام کرده‌اند واریز خواهد شد و برای همه استان‌های کشور تا هفته اول آبان واریز می‌شود. وی گفت: مبلغ 81 هزار تومان سرانه هر فرد به حساب خانوارها واریز می‌شود ولی هنوز مشخص نیست که این مبلغ برای چه مدتی است اما آنچه در مرحله اول به حساب خانوارها واریز می شود همین 81 هزار تومان است.


مرادی اظهار کرد: واریز تمام مبالغ در سراسر کشور در این مرحله به طور یکسان است و این مبالغ تا زمان اجرای قانون و آزادسازی قیمت‌ها قابل برداشت نیست ولی پس از آزادسازی قیمت‌ها خانوارها می‌توانند مبالغ واریزی را از حساب خود برداشت کنند. وی خاطرنشان کرد: بالای 98 درصد از خانوارهایی که متقاضی دریافت یارانه بودند، حساب‌های آنها از سوی سیستم بانکی تائید شده است و هیچ مشکلی برای واریز یارانه ها به حساب این خانوارها وجود ندارد و آن دسته از خانوارهایی که موفق نشدند شماره حساب جدید اعلام کنند و در زمان ورود اطلاعات حساب خود به سیستم با مشکل روبه رو شدند در این هفته به سایت www.refahi.ir مراجعه و حساب بانکی خود را ثبت کنند.

وی افزود: 14 درصد از کسانی که فرم اطلاعات خانوار خود را پر کرده‌اند متقاضی دریافت یارانه نبودند و کد انصرافی خود را برای دریافت نکردن یارانه اعلام کرده‌اند. پایگاه اطلاع رسانی دولت هم که ابتدا این خبر را منتشر کرد، تاکید دارد این مبلغ به صورت علی‌الحساب به حساب خانوارها واریز می‌شود. از سوی دیگر وزیر امور اقتصادی و داریی که در حاشیه همایش عملکرد قانون اصل 44 سخن می‌گفت، تاکید کرد که در این زمینه تقسیم کار شده و توضیحات بیشتر درباره نحوه پرداخت و جزئیات آن را فرزین ـ‌ سخنگو کارگروه تحولات اقتصادی ـ بیان خواهد کرد. واریز 81 هزار تومان یارانه نقدی فعلاً به صورت علی الحساب برای هر فرد و به طوری مساوی اعم از اقشار آسیب پذیر و غیر آسیب پذیر از فردا آغاز می شود.

به گزارش فارس، در خصوص اینکه رقم 81 هزار تومان یارانه نقدی متعلق به یک ماه و یا دو ماه است، حاکی است، این رقم فعلا به صورت علی الحساب به حساب مردم واریز شده است. پیگیریهای همچنین حاکی است، از آنجا که اطلاعات اقشار آسیب پذیر تکمیل نشده فعلا رقم 81 هزار تومان به صورت ثابت برای همه کسانی که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده‌اند واریز می شود و پس از تکمیل اطلاعات مابه التفاوت آن به حساب افراد آسیب پذیر واریز خواهد شد. بر اساس این گزارش بیش از 61 میلیون نفر ایرانی برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده‌اند. پیش از این پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با ارسال پیامکی خبر داده بود: «آغاز واریز یارانه های نقدی از فردا در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ، میزان پرداخت یارانه نقدی برای هر نفر 81 هزار تومان علی الحساب»

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری روز گذشته در سفر استانی خود به استان اردبیل از واریز یارانه نقدی به حساب خانوار از سه شنبه هفته جاری مصادف با ولادت امام رضا (ع) خبر داده بود. براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، یارانه نقدی به صورت منطقه به منطقه واریز خواهد شد که در روز اول، واریز یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوار در استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی انجام می شود.