نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٩
نظرات

تداوم درگیری های لفظی میان مدیریت خانه سینما و معاونت سینمایی وزیر ارشاد در هفته های گذشته با واکنش سینماگران، اهالی فرهنگ و حتی سیاست همراه شد. مشکل اساسی، دور شدن خانه سینما از هویت اصلی اش به عنوان یک نهاد صنفی و تغییر عملکرد آن به یک محفل سیاسی ضد دولت است. این دعوا با برگزاری پرحاشیه و سیاسی چهاردهمین جشن خانه سینما اوج گرفت و نامه نگاری های تند دو طرف آن را تعمیق کرد.

اتفاقی که با انتشار لیست های حمایت از مدیرعامل خانه سینما از سوی روابط عمومی این خانه به آن دامن زده شد. مدیریت خانه سینما درحالی اقدام به این کار نموده که اصلاً چنین چیزی در هیچ جای دنیا رسم نیست که یک مدیر، در پاسخ به انتقادات صورت گرفته از سوی منتقدانش اسامی هواداران خودش را منتشر کند! زیرا این گونه حمایت ها در واقعیت امر، تغییری را ایجاد نمی کند. لیست های حمایت گروهی از سینماگران محترم کشور از مدیرعامل خانه سینما نه تنها سرپوشی بر ضعف ها و اشکالات این مدیریت نیست که موجب ایجاد شکاف و تفرقه میان سینماگران کشور می شود. در واقع این برنامه به جای این که عاملی برای احیای وجهه مدیریت خانه سینما باشد، نقطه ضعفی است که به کارنامه این مدیریت اضافه شده است. شاهد مثال نیز خوشحالی مخالفان نظام از این کارهاست. به طوری که حتی شبکه ضد ایرانی «بی بی سی فارسی» نیز که با هدف تفرقه افکنی میان ایرانیان فعالیت می کند به استقبال از رفتارهای مدیریت خانه سینما رفت و در برنامه های خود از آن حمایت نمود. سایت «رادیو فردا» نیز که از ارگان های وابسته به سازمان سیا محسوب می شود، با تحسین اقدام گروهی از سینماگران در انتشار لیست حمایت از مدیرعامل خانه سینما به خبرسازی در این مورد دست زد.

اما در مقابل، برخی سینماگران متعهد کشورمان در گفت و گوهایی به انتقاد شدید از مدیریت خانه سینما پرداختند. نکته قابل تأمل در سخنان این سینماگران اشاره به سابقه حضور محمد مهدی عسگرپور مدیر فعلی خانه سینما در مدیریت سینمایی دولت موسوم به اصلاحات است. دوره ای که سینمای ایران به ضعیف ترین وضعیت خودش رسید و امنیت شغلی اهالی این عرصه به شدت محدود شد. در دوره ای که عسگرپور مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود، سینمای کشورمان دچار بی عدالتی گسترده ای شد و امکانات و فرصت های این عرصه در انحصار عده ای خاص قرار گرفت. غالب افرادی هم که امروز نامشان در لیست حامیان عسگرپور وجود دارد از جمله افرادی بودند که در دوره اصلاحات بیشترین فرصت کار را یافتند.

این در حالی است که مدیریت فعلی سینمای کشور علی رغم برخی نقاط ضعف و کاستی ها، بیشترین تلاش را برای توزیع عادلانه این فرصت ها در پیش گرفته است. شاهد مثال آن نیز فیلمسازی بسیاری از کارگردان های مهجور و مظلوم در سال های گذشته در جریان تولید در دوره کنونی است.


یکی از همین فیلمسازان در نامه ای سرگشاده خطاب به مدیرعامل خانه سینما نوشت: «آقای عسگرپور یادتان هست زمانی که مدیرعامل فارابی بودید، چقدر رفتم و آمدم و چقدر سختی کشیدم تا به فیلمنامه پروانه ساخت گرفته «شیرین» حداقل وام را بدهید. اما ندادید و باعث شدید که علی رغم ثبت فیلمنامه و گرفتن پروانه ساخت که در آن سالها شبیه معجزه بود، من نتوانم فیلم فوق را بسازم. یادتان هست چگونه آقای جعفر پناهی بدون ثبت فیلمنامه و بدون گرفتن پروانه ساخت همان موضوع و محتوا را ساخت و اعتراض های من در خانه سینما و بنیاد فارابی و ارشاد به جایی نرسید؟ سکوت مرگبارتان در آن زمان را به یاد می آورید؟!»
داود توحید پرست در بخش دیگری از این نامه که توسط خبرگزاری فارس منتشر شده، آورده است: «آقای عسگرپور، من و امثال من در خانه سینما و لشکر عظیمی از دانشجویان هنر در این کشور با امید به کار کردن شرافتمندانه زنده هستیم، اما وجود مدیران تبعیض گرایی مثل حضرتعالی که منابع عمومی کشور را در اختیار فقط 10درصد از فیلمسازان بیت المالی می گذارند، باعث می شود که از طبیعی ترین حق حیاتمان که کار کردن شرافتمندانه و کسب رزق و روزی حلال است باز بمانیم و زندگی خانوادگی مان احتمالاً متلاشی شود.»
در همین حال معاونت سینمایی وزیر ارشاد در واکنش به این اقدامات گفت:«تا هستم مقابل شاه نشینان سینما خواهم ایستاد.» جواد شمقدری در مراسم تشییع پیکر منوچهر حقانی پرست؛ کارگردان و فیلمبردار سینما تصریح کرد:«تا زمانی که در این مسئولیت هستم شخصاً با بی عدالتی های حوزه سینما مبارزه خواهم کرد.» او در ادامه، حقانی پرست را از جمله قربانی های بی عدالتی در سینما دانست و گفت: «به حق باید حقانی پرست را بنیانگذار سینمای انقلاب نامید و من تصور می کنم وی نمونه بارز وجود برخی بی عدالتی ها در حوزه سینما بود و علی رغم پتانسیل بالای حقانی پرست در فیلمسازی، در دو دهه پایانی عمر خود فعالیت خاصی را در این زمینه انجام نداد.»
به نظر می رسد که تنها راه رفع این مسئله، تن دادن به قانون و گفت وگو است. همچنانکه رئیس سازمان بسیج هنرمندان با اشاره به اختلافات پیش آمده میان معاونت سینمایی و خانه سینما از مسئولان خانه سینما خواست با صداقت و صراحت، موضع خود را مشخص کرده و کاری نکنند که به سود بدخواهان نظام تمام شود.
دکتر حسین قنادیان تصریح کرد: نباید روی واقعیت ها، هرچند تلخ و دردناک، چشم بپوشیم و اگر خطایی در حوزه مسئولیت ما رخ داده است، باید با صداقت و شهامت آن را بپذیریم و برای جبران آن به نحو شایسته تلاش کنیم. به عنوان مثال زنده کردن موج مرده فتنه سال گذشته توسط برخی هنرمندنماها و فعالان فتنه و بیان برخی مطالب که مخدوش کردن ارزشهای نظام تلقی می شود، اقدام ناشایستی است که انتظار می رود مسئولان خانه سینما با صداقت و صراحت، موضع خود را با آن مشخص و اقدام لازم را به انجام رسانند زیرا آنچه که نباید از آن غفلت کنیم رعایت مرز بین خودی و غیرخودی است که رعایت این مرزبندی، جز با داشتن بصیرت و جمع بندی مسایل براساس اصول، میسر نمی شود.
قنادیان افزود: سازمان بسیج هنرمندان به عنوان یک سازمان تخصصی در حوزه هنر، این آمادگی را دارد تا در یک فضای برادرانه، میزبان جلسات مشترک مسئولان معاونت سینمایی و خانه سینما باشد تا در فضایی فارغ از هیاهو، بحث های تخصصی مطرح و نقاط مبهم، شفاف گردد.

منبع: صبح صادق