نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩
نظرات

هدفمندی یارانه ها در یک قدمی اجرا
وزیر اقتصاد  با اتمام واریز یارانه های نقدی به حساب سرپرستان خانوار در 31 استان، وارد فاز جدیدی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها شدیم که همگان منتظر اعلام رسمی قیمت های جدید بنزین، گازوئیل، برق، گاز، نان و دیگر حامل ها و تعیین زمان اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها هستند. هرچند تا به امروز اطلاعات دقیقی از میزان افزایش قیمت انواع حامل های انرژی و کالاهای اساسی پس از هدفمندی یارانه ها اعلام نشده است، ولی کم و بیش خبرهای کلی تاکنون منتشر شده است که نگاه اجمالی و کلی به این اخبار تاحدودی می تواند چشم اندازی هر چند نامشخص از روزهای پیش رو برای ما ایجاد کند.
در جلسه غیرعلنی چهارشنبه گذشته که با حضور وزیر اقتصاد تشکیل شد، گزارشی در خصوص قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی قرائت شد و گزارش کمیسیون ویژه با اشاره به اجرای احتمالی قانون هدفمندی یارانه ها از نیمه آذرماه، درآمد دولت از محل آزاد سازی یارانه ها را در چهار ماه پایانی سال حدود 16 هزار میلیارد تومان پیشبینی کرد.
همچنین اعلام شد که کارگروه طرح تحول اقتصادی با همکاری وزارتخانه های نیرو و نفت، اطلاعات و جزئیات تغییرات قیمتی برق و گاز را در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد کرد.
هرچند درباره قیمت دقیق برق، گمانه زنی هایی مطرح شد ولی قیمت دقیق اعلام نشد، البته وزیر نیرو اعلام کرد که قیمت برق به حدی افزایش می یابد که با آغاز هدفمندی یارانه 70 درصد مشترکان برق ماهانه کمتر از چهار هزار تومان به قبض برق آنها اضافه خواهد شد. وی در عین حال، قیمت 40 و 43 هزار تومانی برق را تکذیب کرد.
البته برخی مسئولان اعلام کردند که در بخش کشاورزی قیمت گاز برای هر فوت مکعب 60 تومان و قیمت برق 9 تومان برای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. قیمت برق در بخش صنعت نیز بعد از هدفمندی یارانه ها 35 تا 40 تومان تعیین شده است.


درباره هدفمندی قیمت آب، هر چند اخبار متفاوتی اعلام شد، ولی در یکی از دقیق ترین اخبار، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت، افزایش قیمت آب احتمالاً همزمان با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و یا با کمی تأخیر اجرا خواهد شد.
درباره قیمت بنزین نیز هنوز خبر دقیقی منتشر نشده است، ولی اوایل مهر ماه جاری، خبری از تعیین بنزین 400 تومانی اعلام شد. وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در واکنش به اینکه «آیا فروش بنزین 400 تومانی از آبان ماه را تائید می کنید یا خیر؟»، از عبارت «حتماً شاید» استفاده کرد.
آخرین خبری هم که در باره قیمت CNG اعلام شده است این بود که مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت گفت: با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و بر اساس قانون، قیمت CNG تحویلی معادل 60 درصد قیمت بنزین خواهد شد و تا پایان برنامه پنجم نیز باید به 70 درصد قیمت صادراتی برسد.
در حالی که قیمت گذاری گاز طبیعی در راستای هدفمندسازی یارانه ها با بررسی های کارشناسانه دولت گزینه های متعددی را پشت سر گذاشته است، اما به نظر می رسد از بین چهار گزینه مطرح در این باره، گزینه تعیین قیمت «تبعیضی- ترجیحی» برای گاز طبیعی انتخاب شده است.
درباره هدفمندی قیمت نان هم، هر چند اخبار ضد و نقیضی بعضاً اعلام شد، ولی آخرین خبرها حاکی از اجرای قطعی هدفمندی قیمت نان است. همچنین اعلام شد که قیمت گندم پس از هدفمند کردن یارانه ها 240 تا 300 تومان خواهد بود.


برچسب‌ها: جنگ نرم