نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : یکشنبه ٧ آذر ۱۳۸٩
نظرات

«بسیج ده ها میلیونی» کمیتی با کیفیت!

بسیج دهها میلیونی با گذشت دو سال از فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر تشکیل بسیج ده ها میلیونی در کشور و با توجه به نظر ویژه ایشان در رابطه با بسیج به نظر می رسد که نکاتی چند وجود دارد که باید مدنظر مسئولان امر در حیطه بسیج و سپاه برای تحقق این فرمان قرار گیرد.

اولین نکته که به آن توجه ویژه ای هم شده به میدان آوردن تمام اقشار جامعه در بسیج است. به طوری که در طی دو سال گذشته با تشکیل اقشار تخصصی در بسیج، بخش اعظمی از استعدادها و تخصص های موجود در جامعه در قالب این اقشار تخصصی به کارگیری شده است، سازمان بسیج جامعه پزشکی، بسیج مهندسین، بسیج اصناف، بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی و بسیج طلاب و... در واقع با این تاکتیک دایره شمول بسیجیان گسترده تر شده و از هر فرد در حیطه تخصصی خودش در جامعه، در بسیج استفاده می شود و خدمت رسانی بسیجیان به شکل تخصصی تر صورت می گیرد.

از سویی در بسیج محلات تلاش بر عضوگیری از میان تمامی جوانان، حتی جوانانی که به مسجد نمی آیند و یا کمتر در مسجد حضور دارند نیز در دستور کار قرار گرفته است و ملاک عضویت هم بر همین مبنا حتی به حضور سالی چند بار در مسجد در نظر گرفته شده است. از دیگر سو گسترش پایگاه های بسیج خواهران در سطح محلات و استفاده از ظرفیت دختران و بانوان در سطح محلات و مساجد هم از دیگر انواع این تغییرات بوده است که تاکنون به خوبی توانسته در امر جذب و سازماندهی نیروهای بسیجی موثر واقع شود و آمار عضوگیری در بسیج را رونق بخشد و مسیری امیدوارکننده را در راه تحقق کمی بسیج ده ها میلیونی باز کند.


اما مسئله به همین جا ختم نمی شود، چرا که اصل و ریشه بسیج یعنی آن شجره طیبه در بعد معنوی و به ویژه در بعد انسان سازی و انتظار پایه گرفته و امام راحل آن مقتدای امروز بسیجیان، بنیان این شجره طیبه را در جهاد و حرکت های معنوی و به بلوغ رساندن جامعه برای محقق شدن امر ظهور حضرت ولی عصر (عج) نهاده، مقام معظم رهبری هم در تعریف بسیجی فرموده اند که: «بسیجی یعنی علی، که تمام وجودش وقف اسلام بود.» از این تعریف چنین برمی آید که لزوم تحقق بسیج نه تنها بعد کمی آن در رساندن سقف عضویت آن به جمعیت کشور بلکه کیفیت بخشی و روی آوردن به امر معنویت افزایی، بصیرت بخشی کار و جهاد در راه خدا بعد دومی از تشکیل بسیج مردم نهاد است که مسئولان امر در بسیج باید به آن توجه کنند.

خوشبختانه با شروع رویکرد جدید در بسیج در این زمینه نیز فعالیت هایی آغاز شده که از آن جمله طرح شجره طیبه صالحین، طرح آیه های تمدن و طرح صدیقین که رویکردهای تربیتی و آموزشی را دارند، می باشد.

جدا از این که انجام این طرح ها در چه مرحله ای قرار دارد مسئله اصلی و اساسی در پس کمیت بخشی به نهاد مردم نهاد بسیج که در حال پیگیری است، کیفیت بخشی به نیروهای جذب شده در این نهاد است. کیفیت بخشی علمی، اعتقادی، جسمانی، فرهنگی، دینی و... که این امر موجب می شود تا دوام حرکت مردمی بسیج در بلندمدت تضمین شود و ان شاءالله عضوگیری در بسیج در قدم بعد پس از تحقق بسیج کیفی ده ها میلیونی عضوگیری از تمام مسلمانان و مستضعفین جهان باشد که این آرمان شیعه که تحقق جامعه جهانی مهدوی است، در پس این مسئله، محقق شود و فرهنگ دفاع مقدس که مولودیافته در دل بسیجی و بسیج است، الگوی جهانی زندگی بشری در جامعه آخرالزمانی حضرت مهدی(عج) شود.

على رضا جلالیان


برچسب‌ها: جنگ نرم