نویسنده : مهدی نوری
تاریخ : دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩
نظرات

نگاهی به وضعیت زنان در سینمای آمریکا

هالیوود یکی از بازتاب های نوع نگاه به زن در جوامع غربی، نحوه فعالیت و نمایش زنان در سینمای آن هاست. به طوری که در هالیوود به عنوان دستگاه سینمایی آمریکا و یکی از بزرگترین سازمان های تبلیغاتی سرمایه داری، زنان دارای بی ارزشترین جایگاه هستند و بیشتر به عنوان عامل جذابیت و تزیین فیلم ها مورد استفاده قرار می گیرند. وضعیت اسفبار زنان در سینمای آمریکا بارها در رسانه های این کشور بازتاب داشته است.
به عنوان مثال روزنامه «نیویورک تایمز» چندی پیش در گزارشی نوشت: گذشته از برخی فیلم های نادر، کمتر فیلم هالیوودی را می بینیم که نقش اول آن را یک بازیگر زن به عهده داشته باشد.
نیویورک تایمز تصریح کرده بود: اندیشه حاکم بر صنعت سینمایی هالیوود این است که زنان نمی توانند کارگردانی کنند، زنان نمی توانند یک فیلم را افتتاح کنند و در کل زنان نمی توانند در رأس قرار گیرند !
به گفته این روزنامه، هم اکنون زنان زیادی در این صنعت سینمایی مشغول به کارند ولی متأسفانه شما آنها را از روی فیلمی که روی پرده است نمی شناسید، ما هم اکنون به شدت کمبود کارگردان زن داریم، تا آنجا که این آمار تنها حدود 6 درصد است.
مجله «نیویورک» نیز با این سوال که آیا زنان در موفقیت مردان در گیشه سینماهای هالیوود سهیم هستند، هم عقیده با روزنامه نیویورک تایمز، با اشاره به چندین پروژه سینمایی، به این نکته اشاره می کند که زنان در هالیوود زمانی که کمی سن شان بالا می رود، به راحتی از بسیاری از پروژه ها کنار گذاشته می شوند.
سایت سینمایی «سینماتیکال» نیز با طرح این سوال که آیا هالیوود یک صنعت سینمایی زن گریز است، نوشته بود: هم اکنون نقش زن در سینما، توسط استودیوهای هالیوود بی ارزش شمرده می شود.
یکی از معضلات ستارگان زن هالیوود، بی توجهی کمپانی های فیلم سازی به آنان پس از سپری شدن دوران جوانی آنان است.


در این زمینه «اسکارلت یوهانسن» بازیگر هالیوودی به «تایمز» گفته بود: هالیوود به زنان خیلی سخت گیر است. پیرشدن زنان در هالیوود یعنی پژمردگی. مدیران هالیوود وقتی ستارگان زن پا به سن می گذارند، می گویند آه! دوران شکوفایی او به سر آمده و دیگر فاقد جذابیت های جنسی است. او دیگر نمی تواند سمبل سکس باشد!
این هنرپیشه، صنعت هالیوود را پوچ خوانده و گفته بود: این تلقی از زنان هنرپیشه، یک تصور عمومی در هالیوود است.
پیشتر، بازیگران زن دیگری چون «شارون استون»، «دمی مور» و «شارلوت رمپلینگ» نیز به انتقاد از این رفتار هالیوود پرداخته بودند. شارون استون 50 ساله در این باره گفته بود: «وقتی به مراسم اسکار رفتم، همه گفتند؛ آه! یک کشف باستان شناسی!»
دمی مور بازیگر 45ساله نیز از بازیگران دیگری است که رسماً به این تبعیض جنسی در هالیوود اعتراض کرده و گفته بود «این چند سال گذشته برای من که در این سن هستم، سال های دشواری بود.»