روش‌های سه‌‌گانه ثبت‌نام

 

 

 

 

استقبال از ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی

 استقبال رسانه‌های معاند نظام در روز گذشته از تصمیم آقای هاشمی، قابل‌تأمل و حاوی پیام‌های متعددی است. حضور آقای هاشمی رفسنجانی در ساختمان وزارت کشور برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری 92، از همان دقایق اولیه با پوشش خبری گسترده در رسانه‌های متعلق به جبهه ضدانقلاب همراه شد. این رسانه‌ها که تقریباً به‌صورت روزانه، اخبار و تحلیل‌هایی را با درون‌مایه جانبداری از نامزدی آقای هاشمی منتشر می‌کردند، دیروز پس از ثبت‌نام رسمی وی، با اختصاص تیتر نخست خود به این موضوع‌، به استقبال آقای هاشمی رفسنجانی رفتند.


برخی از بازتاب‌های حضور هاشمی بدین شرح است؛
 بی‌بی‌سی فارسی: «اصول‌گرایان از اینکه رفسنجانی طی چهار سال گذشته تلویحاً و علناً از جنبش‌های اعتراضی مردم حمایت کرده، ناراضی و عصبانی هستند... در صحنه سیاسی ایران، رفسنجانی همیشه به‌عنوان عالی‌ترین نمود عمل‌گرایی زیرکانه و مصلحتی شناخته شده است.»
 رادیوفردا: «آقای هاشمی رفسنجانی که اکنون حمایت محمد خاتمی و برخی گروه‌ها و چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرایان میانه‌رو را دارد، پیش‌تر گفته بود که نظر «آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی، برای او شرط است و بدون موافقت ایشان حضور او نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت.»
 دویچه وله: «با ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی، آرایش انتخاباتی جناح‌های مختلف سیاسی در جمهوری اسلامی دستخوش تغییری اساسی خواهد شد. با توجه به اظهارات اخیر خاتمی که رفسنجانی را «بهترین گزینه در شرایط فعلی» معرفی کرد، انتظار می‌رود که بخش اصلی اصلاح‌طلبان پشت سر او جمع شوند و دیگر نامزدان این جناح از دور رقابت‌ها خارج شوند.»
  صدای آمریکا: «رفسنجانی، یکی از مشهورترین چهره‌های  جمهوری‌اسلامی، از سال ۲۰۰۹ به‌دلیل حمایت از نامزدهای اصلاح‌طلب به حاشیه کشانده شده است؛ اما نامزدی او روند آنچه را که پیش‌تر رقابتی بین گروه‌های محافظه‌کار رقیب دیده می‌شد، تغییر می‌دهد و می‌تواند امیدهای اصول‌گرایان را کاهش دهد.»
العربیه: «رفسنجانی از حمایت خاتمی و برخی گروه‌ها و چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرایان میانه‌‌رو برخوردار است و رقیب اصلی اصول‌گرایان به‌شمار می‌رود.»

/ 0 نظر / 35 بازدید