گام های استوار برای دفاع

وی با تأکید بر اینکه در طراحی«کرار» هیچ طرحی از جایی کپی و اقتباس نشده و همه طرح های آن توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است، خاطرنشان می کند: ما از نیروهای جوان و خلاق و علاقه مند بسیار استفاده می کنیم به طوری که نیروهای خلاق دانشجویی به شبکه های طراحی و تولید وزارت دفاع وصل شده اند و در بیشتر دانشگاه های کشور، دانشجوهای نخبه در این زمینه جذب می شوند.


سراج و ذوالفقار

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در تشریح ویژگی های شناور موشک انداز «ذوالفقار» و شناور راکت انداز«سراج» می گوید: شناور« سراج-یک »شناور تندروی تهاجمی راکت انداز و متناسب با مناطق آب و هوای گرمسیری است که با استفاده از پیشرفته ترین و جدیدترین فناوری ها برای طراحی و ساخت آن موجب شده تا سرعت،کارآیی و قدرت مانور این شناور در حد بالایی افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه جنس بدنه این شناور فایبرگلاس و مجهز به امکانات بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است، می افزاید: طراحی کابین در این شناور به گونه ای است که در سرعت بالا در داخل کابین ارتفاعات و سر و صدا احساس نمی شود. همچنین در شرایطی طوفانی دریا سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین در تشریح ویژگی های نسل جدید شناور موشک انداز «ذوالفقار» می گوید: این شناور، شناور گشت دریایی بوده و طراحی آن براساس حمله سریع به کشتی های دشمن انجام شده و مجهز به موشک و تیربار است وبدنه آن هم بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده واز پیشرفته ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ناوبری والکترونیک نیزبرخوردار است.

فاتح 110
سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره آزمایش موفقیت آمیز نسل سوم موشک فاتح 110 می گوید: به کارگیری سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق، این موشک را قادر می سازد با دقت بالایی به اهداف مورد نظر اصابت کند.
وی خاطرنشان می کند: نسل سوم موشک فاتح 110 که به دست متخصصان زبده و کارآمد هوافضای وزارت دفاع طراحی و تولید شده از هیچ یک از موشک های موجود دنیا الگوبرداری نشده است.
وی افزایش برد، دقت و کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی را از دیگر ویژگی های این موشک برشمرده و می افزاید: در هفته دفاع مقدس محموله های نسل جدید موشک فاتح 110 به نیروهای مسلح تحویل داده خواهد شد.

قیام یک
سردار فرحی رئیس سازمان صنایع هوا فضای کشور درباره ویژگی ها و قابلیت های موشک زمین به زمین «قیام یک»می گوید: ساخت این موشک، آغاز ورود صنعت هوا فضای کشور به عرصه های جدید موشک سازی است.زیرا قیام یک بدون بالک با سوخت مایع کار می کند و تیزتر، هوشمندتر و چابک تر از موشک های دیگر است. به همین دلیل دقت بسیار بالایی دارد و سرعت آماده شدن آن در زمانی بسیار کمتر است.
وی خاطرنشان می کند: این موشک به علت داشتن سطح راداری بسیار کوچک، قابلیت بالایی برای مقابله با موشک های ضد موشک دارد که این افتخار و دستاورد بزرگ ملی است و در تأمین قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور، نقش بسیار مهمی ایفا می کند.
وی در توضیح بیشتر درباره حذف بالک ها در این موشک اضافه می کند: حذف بالک ها، سرعت و مانورپذیری موشک را بالا می برد. بدین ترتیب ما در عرصه فضایی برنامه 10 و 20 ساله و پرتاب های خوبی مانند پرتاب ماهواره خواهیم داشت.

28 طرح مخابراتی
علاوه برا ین ها 28 طرح شامل مواردی چون: «ماجول های ماهواره» ، «بیسیم HF جهش فرکانس دیجیتال»، «زیرساخت و تجهیزات فیبر نوری»، «آنتن تمام جهت HF»، «اینترکام دیجیتال»، «بیسیم VHF ـ60GBR»، «شبکه سلولار»، «بیسیم حمایلی دیجیتال»، «نرم افزار تحلیل پوشش رادیویی» ، «سیستم ICS»، «بیسیم 1400-ARC»، «سیستم حذف اخلالگر»، «بیسیم زرهی 36-VHF-VRC» ،«بیسیم شهری بومی»، «شبیه سازی و تحلیلهای رسانه ای ارتباطی»، «جمر HF دو کیلووات»، «بیسیم HF با توان 400 وات»، «رادیوU3» و «سیستم امن مجاورتی و رایانه ای» از جمله طرح هایی است که با افتتاح آنها گام دیگری در ارتقای دفاع هوشمندانه نیروهای مسلح برداشته شد.
با استفاده از سیستم پرقدرت باند HF ساخت صنایع الکترونیک وزارت دفاع، می توان به راحتی با یگان های نیروی دریایی ارتش مستقر در آب های نیلگون خلیج فارس ارتباط برقرار کرد.

منبع: هفته نامه دفاع مقدس

/ 0 نظر / 24 بازدید