طرح بین المللی مستشهدین عاشورا

1-مشخصات مجری طرح:

نام تشکل ارائه دهنده و مجری طرح:

انجمن کبوتران زمینی ( N.G.Oسازمان مردم نهاد)

محور فعایت تشکل: بشر دوستانه


2- شناسنامه کلی طرح:

•عنوان طرح : مستشهدین عاشورا

•موضوع طرح: محکومیت جنایات عاشورا از بُعد بشردوستانه

•محدوده اجرا: سطح بین الملل


3-اهداف اجرای طرح:

3-1) معرفی و شناساندن ابعاد پنهان جنایات صورت گرفته در واقعه عاشورا

3-2) مقابله با اقدامات خصمانه نسبت به انکار و کوچک شمردن واقعه عاشورا

3-3) بررسی و محکوم نمودن جنایات صورت گرفته از بُعد حقوق بشر

3-4) معرفی و شناساندن مسبّبین و افراد دخیل در واقع? کربلا بعنوان جنایتکاران جنگی

3-5) هم صدا نمودن فعالین حقوق بشر و عدالت خواهان جهان جهت ثبت واقع? کربلا به عنوان اولین جنایت جنگی بعد از اسلام در سازمان ملل متحد (UN)

3-6) نام گذاری روز عاشورا(دهم محرم) بعنوان روز جهانی یادمان عاشورا در سازمان ملل متحد (UN)

3-7) جلوگیری از تکرار هتک حرمت ها و تخریب آثار تاریخی و مذهبی نظیر بارگاه و ضریح ائمه قبرستان بقیع و حرم حضرت حمزه سید الشهداء


4-ضرورت اجرای طرح:

واضح و مبرهن است که دشمنان اسلام با سم پاشی و صرف بودجه های کلان ضد فرهنگی یا به اصطلاح جنگ نرم، وهدف گذاری مستقیم قصد کمرنگ کردن واقعه کربلا و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) را در ذهن بشر دارند و در این راه از هیچ کوششی فروگزار نیستند. زیرا آنان می دانند تا مادامی که نام و یاد امام حسین (ع) زنده و جاوید است و مسلمین آن را چراغ راه زندگی خود قرار می دهند، غیر قابل نفوذ هستند. بنابراین مخدوش کردن این قیام در رأس برنامه هایشان قرار گرفته است.

برای رسیدن به این مقصود شوم ،جنگ فرهنگی خود را آغاز کرده اند و با استفاده ناجوانمردانه از فضاهای رسانه ای و ایجاد شبهات فراوانی که تولید می کنند ،سعی در تغییر تفکر و نگرش جامعه و القای اندیشه های ضد بشری و ضد شیعی خود دارند، تا آنجایی که با کمال وقاهت در شرایطی که مفتی های وهابی، در توجیه شرابخواری دولتمردان سعودی و بوسیدن دست و گونه زنان غربی در ملاقات های رسمی و غیر رسمی، رعایت اصول معاشرت و احترام گذاشتن به فرهنگ و عقاید غربی ها را بهانه می کنند.

از دیگر رو، عبد العزیز بن عبد الله بن محمد بن عبد اللطیف آل الشیخ ( از نوادگان عبدالوهاب، موسس فرقه وهابیت) که از سوی شاه عربستان به مقام مفتی عام و اعظم وهابیون عربستان سعودی و رئیس هیات کبار علما آن کشور منصوب شده است، در سالروز شهادت سیّدشهدا امام حسین (ع) و سوگواری شیعیان در عزای فرزند پیامبر (ص) ، برای پسرش جشن سالگرد ازدواج گرفت و هم کیشانش را به جشن و پایکوبی فراخواند.

و در نمونه ای دیگر: دیگر علمای این فرقه، با کمال وقاحت، روز عاشورا را روز عید اعلام و در این روز اقدام به برگزاری جشن و سرور می نمایند.

آیا این رفتارها نشانگر سرسپردگی ایشان به بیگانگان شیطان صفت جهان نمی باشد؟! که در جای جای جهان در لباس اسلام و اسلام گرایی ، دست به قتل و کشتار افراد بیگناه میزنند و حقوق بشر را نقض می کنند و چهره زیبای اسلام را که مهد بشر دوستی و محبت به هم نوع است را در جهان مخدوش می نمایند .

با توجه به مطالب عنوان شده و تلاش فراوان مفتی های وهابی نسبت به تخریب اماکن مذهبی ، تاریخی اسلام و شیعه و اقدام به کمرنگ نمودن واقعه عاشورا در راس همه ی اعتقادات شیعی و وانمود به خشونت آمیز بودن مراسمات عزاداری در تفکر بین الملل و اقدام به حربه های خاص جهت موجه نشان دادن جنایات واقعه عاشورا توسط جنایتکاران اقدام نمایند ، ضرورت ثبت روزی به نام یادمان عاشورا در سازمان ملل احساس گردید تا دیگر هیچ کس نتواند در هیچ نقطه از جهان با هر مذهب ، مسلک و مرامی با توسل به چنین فتنه هایی نسبت به کمرنگ کردن و بی احترامی به این واقعه تاریخی ، اقدامی غیر انسانی و ضد بشری صورت دهند.

با توجه به نکات مطروحه در اهداف طرح امیدوار است که اگردشمنان اسلام و مسلمین، اقدام به ارتکاب چنین اعمالی نمایند، اینبار الزاماً سازمان ملل متحد (UN) و جوامع حقوق بشری هم صدا با دیگر آزادمردان و زنان جهان نسبت به محکوم کردن و جلوگیری از چنین جنایاتی سکوت نخواهند کرد و فرصت تکرار دوباره و چندباره به چنین اقدامات سخیف و ددمنشانه ای نخواهند داد وآن را محکوم خواهند نمود.


5-نمونه یادمان های ثبت شده در عرصه بین الملل:

5-1) روز جهانی یادمان هولوکاست:
در اوّل نوامبر سال ???5 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد(UN) با صدور قطعنامه ای که به پیشنهاد آمریکا، استرالیا، اسرائیل، کانادا و روسیه و حمایت ??? کشور که با اجماع تصویب شد، انکار هولوکاست را قابل پذیرش ندانست و 27 ژانویه را برای یادبود قربانیان آن فاجعه، روز جهانی یادمان هولوکاست نامگذاری کرد .

جالب است بدانیم حتّی زیر سؤال بردن هولوکاست در برخی کشورها مانند آلمان، فرانسه و اتریش، جرم محسوب می‌شود و پیگرد قضائی را به همراه دارد.

منابع:

از نسخه ی اصلی در ?? ژانویه ????. «UN creates Holocaust memorial day».

www.unic-ir.org


5-2) روز بین المللی نلسون ماندلا:

روز بین‌المللی نلسون ماندلا یا روز ماندلا ، آیینی است که هر ساله در ?? ژوئیه( زادروز ماندلا )، به افتخار ماندلا جشن گرفته می‌شود.

این روز در نوامبر ???? رسما توسط سازمان ملل متحد نامگذاری شد.

نلسون ماندلا ، نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که درسال ???? در یک انتخابات دموکراتیک برگزیده شد.

وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود که به خاطر مبارزه علیه رژیم آپارتاید محاکمه و زندانی شد.ماندلا ?? فوریه سال ???? پس از ?? سال از زندان آزاد شد. سال ???? جایزهی نوبل را به طور مشترک، با فردریک دوکلرک، آخرین رییس جمهوری رژیم آپارتاید که زمینه های آزادی نلسون ماندلا را فراهم کرده بود ، دریافت کرد.

منابع:

1. www.worldlii.org

2.www.unic-ir.org


6-گستره اجرای طرح :

•شرایط سنی : تمامی مقاطع سنی

•شرایط جنسی : زن و مرد

•منطقه تحت پوشش: بین المللی

•تعداد مخاطبین : بر اساس آمار تخمینی در صورت حمایت و اجرای تمامی مراحل طرح حداقل تعداد مخاطبین با احتساب اینکه فقط شیعیان در آن شرکت نمایند در سطح ملی 75 میلیون نفر و در سطح بین المللی حداقل 400 میلیون نفر می باشد.

لازم به ذکر توضیح می باشد که ، مرکز پژوهشی- تحقیقاتی "لیوفرم" در لندن که در حوزه ی ادیان ومذاهب و اعتقادات دینی فعالیت می کند( و در حدود222 دفتر در جهان دارد) ؛نتایج جدیدترین سرشماری خود در مورد پیروان ادیان و مذاهب را منتشرنمودکه بر این اساس جمعیت شیعیان جهان امروز به 400 ملیون نفر افزایش پیدا کرده و این یعنی اینکه شیعیان در حدود یک چهارم مسلمانان جهان را تشکیل می دهند.

 

7-خلاصه روند اجرای طرح:

انجمن کبوتران زمینی با محور فعالیتهای بشر دوستانه همواره کوشیده است با برگزاری طرح ها و ایده های انسان دوستانه در راه مقدس احیاء بشردوستی در جوامع بشری نقش اندکی را ایفا نماید. لذا در این راستا اقدام به اجرای طرحی به نام "مستشهدین عاشورا" در سطح بین الملل نموده است .

این طرح با هدف شناساندن ابعاد پنهان و اقدامات ضد بشری و جنایات جنگی صورت گرفته در واقع? کربلا که بر علیه امام حسین (ع) و یاران و اهل بیتشان در ماه محرم الحرام سال 61 هجری در صحرای کربلا ( در منطقه جغرافیایی کشور عراق کنونی ) واقع گشته است و به اسناد تاریخ جزو اولین جنایات جنگی در تاریخ اسلام می باشد، آغاز گردیده است.

لذا در گام اول کمیته اجرائی این طرح اقدام به تهیه و تنظیم طوماری به زبان های زند? موجود جهان ، خطاب به جناب آقای بان کی مون دبیرکل محترم سازمان ملل و مسئولین سازمانهای حقوق بشری ملل متحد مبنی بر محکومیت جنایات صورت گرفته در واقعه کربلا بر اساس قوانین بین المللی نظیر کنوانسیونهای ذیل بعنوان یک جنایت جنگی و ثبت اسامی مسبّبین این جنایت بعنوان جنایتکاران جنگی می نماید:

* اعلامیه محو همه اشکال تعصب و تبعیض مبتنی بر دین یا اعتقاد (مصوب 25 نوامبر 1981)

*میثاق نامه بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد( مصوب 26 دسامبر 1966)

* کنوانسیون‌ جلوگیری‌ از کشتار جمعی‌ و مجازات‌ آن‌ (مصوب 9 دسامبر 1948)

*کنوانسیونهای چهارگانه ژنو (مورخ 12 اوت 1949)

* پروتکلهای اول و دوم الحاقی 1977 مصوب ژنو برای حمایت از قربانیان مخاصمات مسلحانه

پس از آن در اقدامی هماهنگ با هدف روشنگری محکومیت مسلّم این جنایات براساس قوانین بین المللی ذکر شده ، اقدام به اطلاع رسانی این موضوع در عرصه رسانه و جوامع بین المللی می نماید.

کمیته برگزاری طرح بعد از تدوین و تایید طومار یاد شده اقدام به جمع آوری امضاء از افراد بشر دوست و عدالت خواه ایران و جهان، فارغ از هرگونه سلیقه و نگرش مذهبی و سیاسی می نماید.

این مرحله از طرح به دو صورت فیزیکی و سایبری صورت می پذیرد، لذا کلیه علاقمندان میتوانند با حضور فیزیکی در پایگاه های سیار مربوطه و یا با مراجعه به وب سایت رسمی (www.ashoora.org) نسبت به تأیید و امضاء طومار فوق اقدام نمایند. در پایان پس از تکمیل طومار، کمیته اجرایی طرح ضمن انتشار و اطلاع رسانی آن را به مراجع بین الملل تحویل می نمایند تا ایشان بعد از بررسی این درخواست که به امضا و تأیید خیل عظیمی از افراد نوع دوست و آزادی خواه مزیّن شده، بر اساس قوانین نسبت به ثبت این جنایت در سازمان ملل ، نقش اندکی را در اثبات مظلومیت سرور و سالار همه آزادگان جهان در جوامع بین المللی ایفا کنند ، و این روز را بعنوان روز جهانی یادمان عاشورا نامگذاری نمایند.

  

8-دبیر خانه (نیروی انسانی مورد نیازاجرایی):

با توجه به نیاز هم? مجموعه های سازمانی و غیر سازمانی که امورات فرهنگی - اجتماعی جوامع بشری را برعهده دارند ، نیاز به نیروی انسانی متخصص و مفید و متعهد در آن زمینه ، جزء تفکیک ناپذیر این کار به شمار می رود.

فلذا دبیرخانه طرح "مستشهدین عاشورا "تصمیم دارد با توجه بر کمیّت ، کیفیّت و سطح کار که در عرصه بین الملل انجام خواهد پذیرفت با تشکیل دبیرخانه طرح به نیت 72 تن از یاران و اصحاب بزرگ مرد آزاد? تاریخ امام حسین(ع) ، از72 نیروی متخصص که حداقل دارای برخی از شرایط خاصه جهت عضویت در دبیرخانه و کمیسیونهای اجرایی بشرح زیر باشند بعنوان مسئول(سرگروه ، سرشاخه) استفاده نماید:

•تعهد اخلاقی والتزام عملی به این طرح و آرمانهاوخط مشی های مجریان طرح

•علاقه مندی و حسن اخلاق همکاری در تیم اجرایی

•تخصص علوم حوزوی و یا دانشگاهی مرتبط این طرح

•داشتن سوابق علمی ، فرهنگی ، حقوقی قابل پذیرش دبیرخانه(شامل :نخبگان، نویسندگان،پژوهشگران،برگزیدگان جشنواره های مختلف بین المللی و کشوری و سایر شایستگان با نظر مستقیم هیات اجرایی)

•دانش، مهارت و تجربه کافی و مشابه در زمینه اجرای طرح

•داشتن طرح ، ایده ، نوآوری و خلاقیت در امور اجرایی

توجه: لازم به ذکر است کادر اجرایی و امور دبیرخانه از 72 نفر از نخبگان و فرهیختگان کشور تشکیل خواهد شد و درصورت نیاز به نیروهای بیشتر با توجه به گستره طرح مابقی در زیر شاخه ها قرار خواهند گرفت.


9-توضیحات :

واقعه عاشورا بعنوان یک حادثه ماندگار در تاریخ اسلام همیشه زنده و در حال جوشش است طبق آمارهای اعلام شده، امسال حدود 20 میلیون نفر در مراسم اربعین حسینی در شهر کربلا شرکت کرده اند که این بزرگترین تجمع بشری در سطح جهان به شمار می آید.

به مناسبت سالروز اربعین حسینی عده بیشماری به صورت یکدل، یک صدا و یکرنگ از اطراف، گوشه و کنار جهان، مخصوصا از شهرهای مختلف عراق پای پیاده به سوی کربلا حرکت کردند.در میان این تجمع میلیونی، افرادی از کشورهای آمریکا، دانمارک، سوئد و آلمان حضور داشته اند. از جمله، زائرین خارجی که بیشترین حضور را در عراق داشته اند: ایران، عربستان سعودی، کویت، قطر، ترکیه ، پاکستان، هندوستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده اند.

آنچه که در این مجال دارای اهمیت می باشد این است که مسلمانان و علاقمندان به اهل بیت در طول تاریخ کوشیده اند از چنین مناسبت هایی استفاده کنند تا نام و یاد این نهضت پرشکوه و جاویدان که برای تمام انسانهای آزاده الهام بخش است، زنده نگه داشته شود.

چنین تجمع و حادثه ای در تاریخ، مشابه ندارد و این موضوع بسیار شگفت انگیز و قابل توجه متفکرین، اندیشمندان و همه مسلمانان می باشد. از طرفی در این تجمع تعداد بسیاری از ادیان های مختلف در کنار مسلمانان به طرف کربلا در حرکت بوده اند.حضور این تجمع میلیونی بیانگر ایجاد صلح، دوستی و محبت است. بسیاری از آزادی خواهان جهان، کسانی که در نقاط مختلف جهان با استعمار، استبداد و دیکتاتوری مبارزه کرده اند حتی کسانی همچون جرج شکور(ادیب و شاعر برجسته مسیحی لبنان ) محمد علی جناح ( رهبر اعظم پاکستان ) ، محمد بن ادریس شافعی (از ائمه چهارگانه اهل سنت فلسطین )، چالز دیکنز (رمان نویس انگلیس) ، ویل دورانت (مورخ و فیلسوف آمریکایی ) ، جرجی زیدان (ادیب ، مورخ و داستان نویس مسیحی از کشور مصر ) ، محمد تیجانی ( مورخ و نویسنده تونسی) ، ادوارد براون (مستشرق از کشور انگلیس )، ایروینگ واشنگتن (مورخ و مستشرق آمریکایی) ،ماهتما گاندی (رهبر بزرگ ملت هند) ، توماس کارلایل (مورخ و دانشمند از اسکاتلند )که بیشتر ایشان مسلمان نیز نبوده اند، شیفت? نهضت پرشکوه حماس?عاشورا بوده اند.به همین جهت فارغ از عقیده و مذهب خاصی این موضوع برای همه انسانها اهمیت دارد.

 

در پایان از تمامی انسانهای وارسته و آزاداندیش جهان درخواست حمایت می نماییم تا با کمکهایشان بتوانیم انسانیت و انسان زیستن را در تاریخ زنده نگه داریم.

 

انجمن کبوتران زمینی

برگزارکننده طرح مستشهدین عاشورا

 

 

/ 0 نظر / 35 بازدید