انفعال آمریکا در قبال راه‌اندازی نیروگاه بوشهر

جدیدترین بازتاب‌های قرار گرفتن سوخت در قلب نیروگاه هسته‌ای بوشهر نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها باز هم احساس می‌کنند که در موضوعات مربوط به ایران جا مانده‌اند. جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل با اشاره به عدم همراهی کره جنوبی با تحریم و نیز موضوع سوخت‌گذاری نیروگاه اتمی بوشهر گفته است: هیچ تردیدی نیست که تحریم‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت.

سوخت‌گذاری نیروگاه اتمی بوشهر، پیروزی بسیار بزرگی برای ایران به شمار می‌رود. زیرا این رویداد بار دیگر نشان‌دهنده شکست سال‌ها تلاش آمریکا برای جلوگیری از این رویداد است. خبرگزاری بلومبرگ هم از دو سال جلو افتادن ایران از همسایگان موفق خود سخن گفت و فاکس‌نیوز (شبکه تلویزیونی نومحافظه‌کاران) گفت: ایران نیروگاهی را راه‌اندازی کرد که آمریکا روزی به توقف آن امید بسته بود.

اما نیویورک تایمز سعی کرده عجز آمریکا و رژیم صهیونیستی در موضوع حمله به ایران را توجیه کند. این روزنامه مدعی شده است،آمریکا به رژیم صهیونیستی اطمینان داده است که تهدید اتمی ایران قریب‌الوقوع نیست و سعی کرده است چشم‌انداز حمله این رژیم به تاسیسات هسته‌ای ایران را ضعیف کند. اما روزنامه هافینگتون پست به واقعیت غیر قابل انکاری اذعان کرده است: "سپاه پاسداران ایران می‌تواند تلفاتی به نیروهای نظامی آمریکا وارد کند که از زمان جنگ جهانی دوم به این سو سابقه نداشته باشد." این روزنامه از کشته شدن چند هزار سرباز آمریکایی در همان روزهای اول جنگ احتمالی با ایران سخن گفته و تاکید کرده است: بنابراین آمریکا نمی‌تواند وارد جنگی دیگر بر مبنای کذب و دروغ شود. این کشور استطاعت جنگی دیگر در راستای منافع اسرائیل را ندارد. واشنگتن تایمز هم تاکید کرد: ایران می‌تواند ناوهای جنگی نظیر یو اس اس کول را با قریب 9 هزار تن از کار بیندازد. در میان مطبوعات عرب، القدس العربی نوشت: ایران با هر کشور دیگری متفاوت است و در صورت اشتباه اسرائیل دست متجاوز را قطع می‌کند بلکه حتی می‌توان گفت که اسرائیل در آن صورت، دیگر بقایی نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 23 بازدید