اعزام دانشجو با کدام معیار؟

از وضعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور به‎ویژه دانشجویان مجرد بعضا خبرهای نگران‎کننده و تأسف‎باری به گوش می رسد. گرچه تعداد این خبرها نسبت به جمعیت حدودا 80 هزار نفری دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور زیاد نیست، اما به دلیل تبعات و آثار منفی برخی اتفاقات برای کشوری همچون جمهوری اسلامی و ملتی پایبند به اصول اخلاقی و دینی، همان تعداد اندک و انگشت شمار هم قابل تحمل نیست.
چندی پیش یکی از دانشجویان دوره دکتری در هند می گفت که رفتارهای زننده و غیراخلاقی برخی دانشجویان ایرانی به‎ویژه دانشجویان مجرد دختر در آن کشور بعضا مشکلاتی را پدید آورده است که به اخراج برخی از آن‎ها انجامیده است. این نوع مشکلات که در بین دانشجویان ایرانی در سایر کشورها نظیر ارمنستان، اوکراین، مالزی و... کم و بیش شنیده می شود، این سئوال را پدید می آورد که آیا وزارت علوم و دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج کشور اساسا بر رفتار و وضعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور کنترل و نظارتی دارند یا خیر؟ اگر چنین نظارتی وجود داشته باشد، قطعا نباید بشنویم دانشجوی دختری به بهانه تحصیل آن هم در دوره کاردانی! بیش از چهار سال در یک کشوری به‎سر ببرد، آن‎هم در یک شرایط حاد و نامطلوب!
انتظار می رود وزارت علوم درباره اعزام این دسته از دانشجویان تجدید‎نظر اساسی بکند و اجازه ندهند با اعتبار و حیثیت یک ملت بازی شود.

نویسنده: رضا مقدسی  - هفته نامه پنجره

/ 0 نظر / 12 بازدید