وحشت آل‌سعود از توافق هسته‌ای ایران

پایگاه اینترنتی تایم 27 نوامبر 2013 (6 آذر) در مقاله‌ای به دیدگاه‌های عربستان سعودی در مورد توافق‌نامه هسته‌ای ایران پرداخت و نوشت: به موازات آنکه کشورهای خاورمیانه[غرب آسیا و شمال آفریقا] تلاش می‌کنند در بیان اظهارات مثبت در مورد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 از یکدیگر پیشی بگیرند، عربستان نیز بیانیه‌ای صادر کرد.

5 + 1

کابینه عربستان اعلام کرد: «اگر حسن‌نیت وجود داشته باشد،‌ این توافق‌نامه می‌تواند گامی مقدماتی به سوی راه‌حلی فراگیر برای برنامه هسته‌ای ایران باشد.» البته پشت این اظهار نظرها حس درماندگی،‌ خیانت و ناتوانی نیز وجود دارد؛ زیرا عربستان و ایران، سی‌وچهار سال برای نفوذ در منطقه با یکدیگر رقابت می‌کنند. به موازات روند توافق تاریخی هسته‌ای در ژنو طی ماه‌های گذشته شاهد بودیم که عربستان برای ابراز نارضایتی خود تلاش زیادی کرد و برای محدودیت بیشتر برنامه هسته‌ای ایران، بیشترین تلاش را پشت درهای بسته صورت داد و در آخرین لحظه نیز کرسی شورای امنیت را که مدت‌ها به‌دنبال آن بود، نپذیرفت.

در ادامه مقاله آمده است: عربستان سعودی حتی تهدید کرد به تسلیحات هسته‌ای دست خواهد یافت. درست پیش از آنکه گفت‌وگوها به نتیجه برسد،‌ شاهزاده بن‌نایف بن‌عبدالعزیز، سفیر عربستان در بریتانیا به تایمز لندن گفت: «ما قرار نیست بیکار بنشینیم و در آنجا با تهدید روبه‌رو شویم و به طور جدی در مورد این موضوع فکر نکنیم که چگونه می‌توانیم به بهترین شکل از کشور و منطقه خود دفاع کنیم.» این وضعیت به این شبیه است که عربستان سعودی و ایران، ناگهان جای خود را عوض کنند. مارولز ریاض و عبدالله الشمری، تحلیل‌گران سیاسی می‌نویسند: «در حال حاضر اوباما و روحانی تلفنی صحبت می‌کنند،‌ در حالی که وزرای خارجه آن‌ها با یکدیگر دست می‌دهند و این عربستان است که علیه تسلیحات هسته‌ای صحبت می‌کند و تلاش می‌کند به جهانیان خشم خود را نشان دهد.» اف‌ گرگوری گاوس،‌ استاد سیاست‌های خاورمیانه در دانشگاه ورمونت می‌گوید: «ناخشنودی عربستان از توافق هسته‌ای ایران، چندان به تسلیحات هسته‌ای مربوط نیست و کاملاً به ناامنی مربوط می‌شود... این مسئله از وحشتی عمیق و بزرگ نشئت می‌گیرد که توافقی هسته‌ای با ایران پیش‌درآمدی برای توافقی ژئوپلیتیک میان ایران و آمریکاست که اساساً ایران را به قدرت مسلط در لبنان، سوریه و عراق تبدیل می‌کند.» البته آمریکا کلید منطقه را به‌زودی به ایران نمی‌دهد؛ اما سعودی‌ها در اینکه تصور می‌کنند دولت اوباما می‌خواهد منطقه را ترک کند، کاملاً در اشتباه نیستند... آمریکا پای خود را از سوریه بیرون کشید، در عراق نقشی فعال ایفا می‌کند و خواهان روابطی بهتر با ایران است.»

در پایان مقاله آمده است: در دور نخست گفت‌وگوهای هسته‌ای 7 نوامبر در ژنو،‌ درز برخی اطلاعات به رسانه‌های غربی نشان داد که عربستان سعودی به‌دنبال خرید تسلیحات هسته‌ای از پاکستان است. یک ماه قبل،‌ آموس یادلین،‌ رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل[رژیم صهیونیستی] در نشستی در سوئد گفت: «اگر ایران به بمب هسته‌ای دست یابد، سعودی‌ها یک ماه هم منتظر نخواهند ماند. آن‌ها تاکنون پول خرید بمب را نیز پرداخته‌اند، آن‌ها به پاکستان خواهند رفت و آنچه را که نیاز دارند، با خود خواهند آورد.» گری سیمور می‌گوید:‌ «در صورتی که دیپلماسی آمریکا شکست بخورد و ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد، پاکستان تسلیحات هسته‌ای به عربستان نخواهد داد، بلکه احتمالاً پاکستان در خاک عربستان نیرو مستقر خواهد کرد که این نیروها توانایی انتقال تسلیحات هسته‌ای از پاکستان به خاک عربستان را خواهند داشت.» 

/ 0 نظر / 32 بازدید