هراس دولت های عربی از سریال های دینی ایران

بنابراین منع پخش سریال های ایرانی در جهان عرب به ویژه در لبنان اقدامی حساب شده است که پشت پرده آن آمریکا، عربستان و مجموعه 14 مارس قرار دارند. دلیل واکنش تند این گروه ها به خاطر هدفمند بودن و محتوای ضد استعماری سریال های ایرانی، به خصوص مجموعه مسیح است. این سریال ها، نمایندگان فرهنگ جمهوری اسلامی ایران هستند و ایدئولوژی این نظام را تبلیغ می کنند. بنابراین طبیعی است که دولتمردان مخالف ایران نتوانند که آنها را تحمل کنند.
نکته جالب این است که در همین اوضاع و احوال یک روزنامه عرب به انتقاد از سریال های ایرانی پرداخت.
روزنامه العرب چاپ لندن از ارگان های متعلق به اعراب وابسته به غرب است که به تازگی در گزارشی نوشت:«ایران مسیر جدیدی را برای ورود به ذهن شهروندان کشورهای عربی کشف کرده و این مسیر ، پخش سریال های دراماتیک است ؛ شهروندان عرب جذب همه نوع سریال هایی می شوند ، از سریال های مکزیکی گرفته تا سریال های ایرانی ، ترکی و کره ای. این شهروندان همچنین می توانند با تمامی موضوعات درام از درد عشاق تا ایثارگری مبارزان، از اقدامات جنایتکاران تا زندگی پیامبران و قدیسان همراهی کنند.
آنچه این روزها در تلویزیون های عربی مشاهده می کنیم تهاجم سریال های درام ایرانی به شبکه های ماهواره ای عربی است. سریال های ایرانی دوبله شده به عربی و برگرفته شده از ادیان آسمانی البته از دیدگاه شیعه که تجسم شخصیت پیامبران و صحابه و حواریون را مجاز می داند.در عین حال باید گفت اقبال شبکه های ماهواره ای عربی به سریال های ایرانی دارای توجیه هایی است. این سریال ها با تکنیک های پیشرفته ای تولید شده اند و بازیگران و سناریوی عالی دارند. این سریال ها همچنین با بهای مناسبی عرضه می شوند. موضوعات این سریال ها نیز همیشه محل اختلاف بوده و برای بینندگان کشورهای عربی تازگی دارد.
سریال های ایرانی در روزهای آینده، به سلاح دیگری از مجموعه سلاح های ایران برای در اختیار گرفتن ذهن و ذائقه شهروندان کشورهای عربی تبدیل خواهد شد. سریال های ایرانی نسبت به همتایان مکزیکی، کره ای و ترکی خود متمایزند. این سریال ها، اندیشه های اعتقادی متفاوت از عقیده اکثریت بینندگان این سریال ها ، عرضه می کنند!
در ادامه این گزارش که سایت عصر ایران به نقل از روزنامه العرب منتشر کرده نوشته شده : این روند به معنی باز کردن راه برای برقراری امپراتوری توسعه طلبانه ایران است. امپراتوری ای که نشانه های آن در عراق، منطقه خلیج فارس، لبنان و یمن در حال ظهور است. هنگامی که ایران مجموعه ای از شبکه های ماهواره ای به زبان عربی راه اندازی می کند تا اهداف سیاسی ، تمدنی و عقایدی خود را گسترش دهد و تنش های مذهبی را هوشمندسازی کند و به هویت کشورهای عربی حمله کند و تاریخ و سمبل های آنها را زیرسوال ببرد به این نتیجه می رسید که این گفتمان نیازمند تسهیلاتی برای حمله به ذهن شهروندان کشورهای عربی است که این موضوع را، در سریال های درام می یابد تا از آن در خدمت اهداف خود در منطقه استفاده کند. اقدام ایران برای راه اندازی شبکه ماهواره ای ویژه نمایش فیلم و سریال های درام دوبله شده به زبان عربی نیز اقدام دیگری در مسیر تهاجم رسانه ای و فرهنگی علیه کشورهای عربی است.»
وحشت از برنامه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران در رسانه های وهابی نیز بازتاب یافته بود. چند ماه پیش منابع خبری به نقل از سایت «مفکره الاسلام» وابسته به علمای افراطی سعودی، مقاله ای را با عنوان « شبکه ماهواره ای شیعی، جنگ جدید ایران» منتشر کردند که گویای هراس آنها از برنامه های تلویزیونی ایرانی بود.
نویسنده در این مقاله، شش شبکه شیعی مهم را معرفی کرد که در صدر آنها شبکه الکوثر ایران قرار داشت. وی درباره شبکه الکوثر چنین نوشته بود: «شبکه ای است که در سال 1980 در ایام جنگ ایران و عراق با یک ساعت برنامه در روز آغاز به کار کرد. استراتژی این شبکه تمجید و تعریف از انقلاب اسلامی و امام خمینی بود (ره) که در این میان برنامه های دینی همراه با عزاداری سید الشهداء(ع) پخش می شد. اما برنامه های سیاسی به دلیل شرایط سیاسی حاکم بر کشور در آن زمان نسبت به برنامه های دینی بیشتر بود.
با گذشت زمان این شبکه پیشرفت نمود تا جایی که سریال «یوسف پیامبر» (علیه السلام) از این شبکه به زبان عربی دوبله و پخش شد. به طوری که 55 کشور همزمان آن را مشاهده می کردند و به این ترتیب مخاطبان زیادی را جذب کرد. پس از الکوثر، شبکه های شیعی دیگر هم این سریال را پخش کردند.»
مقاله نویس سایت افراطی مفکره الاسلام در ادامه مطلب خود و با هدف تحریک حس ناسیونالیستی خوانندگان ادعا کرده بود: «شبکه های ماهواره ای شیعی، با پخش برنامه های خود به دنبال نفوذ در کشورهای منطقه و بر هم زدن امنیت منطقه هستند.»

/ 0 نظر / 10 بازدید