همه قربانیان عالی‎جناب

دانشگاه آزاد اسلامی با پوشش بیش از 40 درصد از دانشجویان کشور نقش مؤثری در امور فرهنگی، علمی، آموزشی و مسائل اجتماعی دارد. اما نگاه آموزشی و اقتصادی و شبکه قدرت مسئولان حاضر این دانشگاه به آن، روندی را به وجود آورده است که در پس آن نوعی تک‎صدایی در این دانشگاه ایجاد شود.
دانشگاه آزاد را خدا آزاد میکند. هرچند صاحب‎نظران و دغدغه مندان تاکنون انتقادهای زیادی را برای حل مشکلات دانشگاه آزاد ارائه کرده اند، اما همواره با بی مهری مسئولان این دانشگاه به دادگاه کشانده شده‎اند و یا انتقاد آن‎ها به شرارت و «سرزنش خار مغیلان» و موذی گری تعبیر شده است.
شاید این موضوع مطرح شود که این برخوردها از آغاز فعالیت مجلس هفتم شکل گرفته است، اما موضوع انحصار طلبی مسئولان دانشگاه آزاد امری قدیمی است. سید مهدی شجاعی، نویسنده نام آشنا و مشهور کشورمان که در سال 75 نشریه نیستان را منتشر می کرد، در شماره 12 آن داستان کوتاهی با عنوان «پارک دانشجو» را منتشر کرد که در آن از منظر یک دانشجوی دختر دانشگاه آزاد گوشه ای از معضلات فرهنگی این دانشگاه را بررسی کرد. انتشار این داستان کوتاه برای مسئولان دانشگاه آزاد خوشایند نبود؛ به‎طوری که با شکایت قضایی خود موجبات تعطیلی نیستان را فراهم آوردند. در سال های اخیر هم، هنگامی که علی خضریان، عضو شورای مرکزی وقت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، در یک کنفرانس خبری از وضعیت فرهنگی دانشگاه آزاد انتقاد کرده و گفت: «تأسیس دانشگاه آزاد در مناطق دورافتاده معضلات اجتماعی را به همراه دارد، به اتهام توهین، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به دادگاه احضار شد.»
داستان دانشجویان دانشگاه آزادی هم که به جرم انتقاد از دانشگاه آزاد از ادامه تحصیل بازماندند، خواندنی است. مجتبی منتظری (و تعدادی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد)که در حضور مقام معظم رهبری انتقاداتی را به این دانشگاه مطرح می کند در کنکور کارشناسی ارشد، سهمیه‎اش اعمال نمی شود و به سربازی می رود. شکایت از مطبوعات و روزنامه‎نگاران هم قصه ای است که گفتن آن بستر دیگری را می طلبد. این انتقادناپذیری ها و پاسخگونبودن ها به مجلس شورای اسلامی هم تسری پیدا می کند و حتی یکی از شعب این دانشگاه مانع ورود نماینده تهران مجلس شورای اسلامی به محیط دانشگاه می شود.
این برخوردهای قضایی اوایل هفته گذشته به اوج خود رسید و یکی از شعب مجتمع شهید بهشتی دستور توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی را صادر کرد. حکمی که به‎وضوح خلاف بند 24 آیین‎نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‎عنوان بالاترین مرجع رسیدگی و قانون‎گذاری در امور مؤسسات آموزشی است.
هرچند این حکم با واکنش صریح رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور مواجه شد و برای تجدید نظر فرستاده شده است.

اتفاق مهم دیگری در زمینه دانشگاه آزاد در هفته گذشته، در بهارستان رخ داد و طرح وقف اموال این دانشگاه با رأی موافق نمایندگان تصویب شد. که البته واکنش‎های مختلف و حتی تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل مجلس شورای اسلامی را در پی داشت.

مشروح آن را در دیگر صفحات پنجره می‎توانید، بخوانید.
روند خطرناک برخورد با منتقدین و قربانی کردن آن‎ها، موضوعی است که در این پرونده ویژه به آن پرداخته‎ایم.

 

پرونده ای برای دانشگاه آزاد

 

منبع: هفته نامه پنجره،  محمد رضا باقری

/ 0 نظر / 12 بازدید