پاسخ جمعی از مهندسین استان به ادعای یک شرکت فنی ومهندسی

شرکت مذکور در این نامه خطاب به استاندار آذربایجان غربی عنوان نموده بود که : « در سایه تدبیرهای غیر فنی و لجوجانه مدیران شهرداری ارومیه و تایید قیمت های نامتعادل توسط معاونت عمرانی استانداری پروژه های تقاطع غیر همسطح مدرس ، مادر ، امام علی و میثم هر کدام با رقمی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بالاتر از نرخ های رایج در کشور به مناقصه رفته و توسط شرکت های غیر بومی دولتی اجرا شده و این در حالی است که شرکت های بومی موجود در استان می توانستند این پروژه ها را با قیمت بسیار پایین تر اجرا کنند » !

متن کامل نامه ارسالی تعدادی از اعضای جامعه اسلامی مهندسین آذربایجان غربی به شرح ذیل است :

باسلام.

 جناب آقای استاندار و مسئولین محترم اجرایی استان ، درست است که شرکت راه و ساختمانی پایدار سازان افشار شرکتی ای است که دارای پایه یک رتبه بندی پیمانکاری می باشد. آیا تا به حال از خودمان سئوال کردیم که چرا از شرکتهای ساختمانی بومی استان در پروژه های عمرانی زیاد استفاده نمی شود؟ آیا این انصاف است که بخواهیم با ندانم کاری های خودمان مسئولین استانی و شهرستان ارومیه را زیر سوال ببریم ؟

مطمئنا” مسئولین استانی تمام سعی و تلاش خودشان را می کنند تا در پروژه های استانی از شرکت ها و نیروهای بومی استفاده شود. مگر شهرداری ارومیه کار کمتری به این شرکت داده است ؟ مگر اداره راه و شهرسازی تعریض جاده ارومیه – مهاباد را به این شرکت واگذار نکردند ؟ مگر سازمان آب کار کمتری به این شرکت داده ؟ اما متاسفانه چون این شرکت فاقد توان مالی و فنی بود نتوانست کارهای محوله را حتی ۵۰% نیز از لحاظ کیفی و کمی انجام دهد. ضمنا” چون مدیران شرکت بجای اینکه ذهن و جهد و تلاش خودشان را متمرکز کار کنند ، دنبال سیاست کاری و دلال بازی رفتند و سرمایه گذرانی هم که به این شرکت مقداری سرمایه آورده بودند اقدام به خارج کردن سرمایه و جدا شدن از این شرکت کردند . اگر شرکت مزبور دارای توان مالی بود کارمندان و کارگرانی که با این شرکت کار می کردند. بنا به گفته خودشان حتی هشت ماه به هشت ماه هم نتوانستند حق و حقوقشان را دریافت کنند. اگر این شرکت دنبال شانتاژ نبود پیمانکاران دست دوم این شرکت هیچ وقت ورشکست نمی شدند و …..

مگر اداره راه و شهر سازی استان یا شهرداری ویا سازمان آب و … با این شرکت خصومت شخصی دارند که کارهایی را که به شرکت واگذار کرده اند دوباره اقدام به گرفتن کار از این شرکت کنند؟ چون مدیرعامل این شرکت بجای اینکه دنبال اصلاح توان اجرایی و سرمایه گذار باشند اقدام به تعطیلی کار و بسیاری از کارهای ناشایستی می زد که عرفا” و اخلاقا” شایسته یک شرکت بنا به گفته خودشان معتبر و پایه یک نبود.

آیا این انصاف است که یک شرکت پایه یک بمدت پنج سال مردم شریف این شهرستان را با پروژه پل های شهید بهشتی (دانشکده و پل قویون ) آواره کند. آیا این حق الناس نبود. مدیر محترم و حمایت کنندگان این شرکت چطور میخواهند جواب این مردم را بدهند و جبران خسارت کنند.

آیا این انصاف است یک شرکت پایه یک که ادعای اعتبار می کند پروژه مسکن مهر گلشهر را شروع نکرده ول کند به امان خدا برود. پروژه ای که اعتبارش توسط قشر مستضعف تهیه و در اختیار شرکت قرار داده شده بود.

آیا این انصاف هست با تعطیلی پروژه جاده ارومیه – مهاباد و افزایش تصادفات جاده ای و پروژه پارگینگ طبقاتی طوبی واقع در خیابان امام که از سال ۸۷ در دست شرکت پایه یک ساختمانی بنام پایدار سازان افشار است و قرار بود معتبرترین شرکت ساختمانی استان این پروژه مهم را که مقداری از مشکل ترافیکی خیابان امام را حل کند به اتمام برساند .پس چطور شد ؟ این مدیرمحترم و حامیان این شرکت معتبر چطور میخواهند جوابگوی این بی عدالتی باشند و جبران مافات نمایند.

مسولین محترم اجرایی استان این مقدار جزئی از فعالیتهای این شرکت پر اعتبار و پایه یک می باشد.

ضمنا” شهردار خوب نبودند ، مدیر محترم اداره راه و شهرسازی خوب نبودند ، معاون فنی استانداری خوب نبودند ، مدیر سازمان آب خوب نبودند و …..پس این آقای محترم پایدارسازان افشار چقدر انسان شریفی هستند که هیچ کس را بغیر از خودش قبول ندارند . آیا مگر میشود همه بد باشند …..

مطمئنا” کارفرمایی که میخواهد کاری را به پیمان واگذار نماید. قبلا” پیمانکاران زیادی را ارزیابی و کارشناسی می کند. و پیمانکارانی که از لحاظ توان مالی و دانش فنی مهندسی و ماشین آلات قوی باشد به مناقصه دعوت می کند. خلاصه به دلایل بالا و هزار و یک دلیل دیگر هست که مسئولین محترم استانی نمی خواهند از بعضی شرکت های ساختمانی بومی استفاده نمایند .

ما منکر این نیستیم که شرکت پایدارسازان افشار از سال ۸۰ تا ۸۵ توانسته بعضی کارها را انجام دهد. ولی متاسفانه نتوانستند موقعیت شرکت را تثبیت نمایند و اعتبار شرکت را زیر سئوال بردند.هر چند این شرکت پایه یک است اما به گفته یکی از کارمندان شرکت پایدار سازان افشار یک نفر در اول و آخر آشنایی با این شرکت خوشحال می شود. آن نفر در اول آشنایی می گوید خیلی خوب است شرکت دارای پایه یک است و اعتباری قوی دریغ از نبود اعتبار، همان نفر بعداز گذشت مدتی که تمام آورده اش را از دست داده به فکر این می افتد که فقط کتش را بردارد و فرار کند. در حین فرار احساس خوشحالی میکند و میگوید دیدید که چطور کتم را برداشته و از شرکت  فرار کردم ……………

امیدواریم که این شرکت اعتبار از دست رفته خود را دوباره بدست آورد ، اما با قیل و داد کاری نمی شود کرد. این کارکرد و راندمان شرکت هست که اعتبار شرکت را می سازد.

                                                                                                                   تعدادی از اعضای جامعه اسلامی مهندسین استان آذربایجان غربی

در همین ارتباط سعادت استاندار آذربایجان غربی بلافاصله به مدیر کل دفتر فنی استانداری دستور داد در خصوص ادعای مطرح شده از سوی شرکت پایدار سازان افشار بررسی های لازم را انجام داده و نتیجه را به وی گزارش دهند .

برهمین اساس دفتر فنی استانداری آذربایجان غربی وارد عمل شد و پس از بررسی موضوع ، نتیجه را طی نامه ای به استاندار گزارش داد که تصاویر مربوط به این گزارش را مشاهده می کنید .

/ 1 نظر / 137 بازدید
بانک ایمیل

بانک ایمیل بسیار حرفه ایی، پرکاربرد و فعال زیر قیمت فقط برای مدت کوتاهی!!!!!!!!