ایران بهترین‌ رکورد دار تاریخ جام ملت‌ها

این در حالی است که تیم ملی ایران در تمامی دوران حضورش در این رقابتها 106 گل به ثمر رسانده که از این حیث هم فوتبال ایران با اختلافی فاحش نسبت به سایر تیمهای آسیایی در رده نخست ایستاده است. پس از ایران، کره جنوبی با 27 گل زده کمتر در جایگاه دوم قرار دارد.

نکته جالب توجه دیگر اینکه هر سه عنوان قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا با مربیان ایرانی کسب شده است. محمود بیاتی، محمد رنجبر و سرانجام حشمت مهاجرانی مربیان ایرانی بودند که توانستند به همراه تیم ملی ایران در سالهای 1968، 1972 و 1976 با تیم ملی ایران قهرمان آسیا شوند.

نکته جالب توجه دیگر آنکه پس از قهرمانی عربستان در سال 1974 که با هدایت خلیل الزیانی به دست آمد هیچ مربی آسیایی دیگر نتوانسته تیمی را در قاره کهن به قهرمانی برساند.

مربیان ایرانی در رده ملی پرافتخارترین مربیان قاره آسیا در رقابتهای جام ملتها هم به حساب می‌آیند و پس از ایران که با سه مربی بومی‌اش به قهرمانی در آسیا رسیده دو مربی کره‌ای هم این افتخار را داشتند که در دو دوره نخست تیم ملی کره جنوبی را قهرمان آسیا کنند.

بیشترین گل زده در یک بازی هم به بازی ایران برابر یمن شرقی باز می‌گردد که در سال 1976 تیم ملی ایران موفق شد با نتیجه 8 بر صفر این تیم را از پیش رو بردارد.

همه این آمارها از قدرت فراوان فوتبال ایران در سال‌های گذشته خبر می‌دهد و حالا پانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا پیش‌روی تیم ملی است. این بار قطبی است که می‌تواند پس از سال‌ها سنت شکنی کند و ضمن کسب عنوان قهرمانی در آسیا نام خود را به عنوان اولین مربی بومی به ثبت برساند که توانسته پس از 27 سال یک تیم آسیایی را قهرمان آسیا کند.

/ 0 نظر / 34 بازدید