آیت الله العظمی خامنه ای و مطالعه

آیت الله العظمی خامنه ای آخرین کتاب های منتشرشده در دنیا را می خوانند.


آیت الله العظمی خامنه ای و مطالعه محسن چینی فروشان یکی از فعالان پیشکسوت عرصه فرهنگ کشور، سابقه 10 سال مدیریت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در کارنامه دارد.وی مراودات و خاطراتی با آیت الله العظمی خامنه ای دارد و می گوید: ایشان به رمان خیلی علاقه دارند و رمان می خوانند؛ مخصوصاً رمان هایی که به روز منتشر می شود و همین پی گرفتن آخرین کتاب های منتشرشده در دنیا جالب است.
تأکید ایشان این بود که رمان یک ابزار خوبی است برای انتقال اندیشه ها. مثلاً ایشان سوال کردند که کدامیک از شما کتاب «دل سگ» را خوانده اید؟ و جالب است که در آن جمع 10 پانزده نفری که همه نویسنده بودند، کسی یادش نبود و ابراز نکرد که من خوانده ام و بعد خود ایشان ادامه دادند که این کتاب «دل سگ» برای میخائیل بولگاکوف است که درواقع او زمانی که حکومت کمونیستی شوروی مسلط می شود، او این کتاب را می نویسد. کتابی است منتقدانه نسبت به آن سیستم و نظام حکومتی. تا مدت ها هم اجازه ی انتشار نداشته و بعدها که شرایط فرق کرده، این کتاب هم منتشر شده. توصیه می کردند که بروید و این کتاب را بخوانید. به هر حال این یک شاهد مثال بود برای این که یک رمان چطور می تواند اندیشه ها را منتقل کند.
کتاب های رمان ایشان که اغلب معروف هستند و از نویسندگان مختلف و معروف در کتابخانه هست. مثلاً کتاب های نویسندگان روس مثل چخوف، نویسندگان عرب و رمان های مختلفی از نویسنده های فرانسوی مثل بالزاک و رومن رولان.
کتابخانه ایشان نسبتاً بزرگ است و کتاب ها موضوعات مختلفی دارند. ایشان کنار خیلی از کتاب ها حاشیه نویسی کرده اند و من خیلی دلم می خواهد یک زمانی آن چیزی که می شود از این حاشیه ها منتشر کرد، منتشر بشود، چون بادقت و با ظرافت حاشیه نوشته اند.
باید بگویم که آقا خیلی به عنوان زندگی نامه نویس روی رومن رولان تأکید می کنند. در جلسه ای می گفتند که ما کسی مثل رولان نداشته ایم که بیاید زندگی نامه بزرگان انقلاب را بنویسد و ما همچنین کتاب هایی را لازم داریم که این یک تخصص است و باید بعضی ها بروند دنبالش و یاد بگیرند و کمبودش احساس می شود.
من خودم نشنیدم، ولی خبر دارم که کتاب دیگری که در همین زمینه به نام «سور بز» منتشر شد، ایشان آن را خواندند و حتی از لحاظ تکنیکی راجع به آن نظر دادند که این کار قوی نیست. این روزآمد بودن ایشان خیلی قوی است.

/ 0 نظر / 25 بازدید