سایه سنگین مافیا در پس رواج آرایش دختران

به گفته موسوی چلک، تبلیغات بیش از اندازه رسانه‌ها به ویژه ماهواره‌ها در زمینه لوازم آرایش و تعدد و دسترسی آسان به لوازم آرایش از دیگر دلایل شیوع استفاده از لوازم آرایش در جامعه است، چرا که در حال حاضر در گوشه و کنار خیابان‌ها، متروها، پارک‌ها و در حاشیه‌های نمایشگاه‌ها لوازم‌ آرایش در حال فروش است و در دسترس بودن و تنوع، علاقه را برای استفاده از لوازم آرایش افزایش می‌دهد.

 بنابر اظهارات وی، برای برخی استفاده از لوازم آرایش لذت و جذابیت دارد و در این میان تاجران لوازم آرایش روز به روز در حال افزایش تنوع و ایجاد جذابیت برای این امر تلاش می‌کند.

 رییس انجمن مددکاری اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش، تغییر برخی از ارزش‌های جامعه را از دیگر دلایل استفاده بیش از حد از لوازم آرایش برشمرد و تاکید کرد: در گذشته آرایش به نوعی زشت بود و عنوان می‌شد که سیرت زیبا اهمیت دارد، اما در حال حاضر فردی که آرایش بیشتری می‌کند در میان اقشاری از پذیرش اجتماعی بالاتر برخوردار می‌شود، این پذیرش اجتماعی فرصت‌های بیشتری را برای افراد ایجاد می‌کند و در نتیجه مردم تشویق به آرایش می‌شوند.

 موسوی چلک در ادامه با اشاره به برداشت اخلاقی نادرست از افرادی که دارای آرایش‌های غلیظ و زیاد هستند، هشدار داد: این افراد ناخودآگاه این رفتار را از خود نشان می‌دهند که دارای مشکل اخلاقی هستند و افکار عمومی با این نگاه با آنها برخورد می‌کند و بدین‌ترتیب ضمن تعرض به حقوق این افراد، گاه موجب بروز سوء برداشت‌هایی در درون خانواده نیز می‌شود.

 وی در ادامه اذعان کرد: در سایر کشورها عموما افراد مسن اقدام به آرایش می‌کنند و این در حالیست که در کشور ما عموم زنان این کار را انجام می‌دهند. ضمن اینکه برخی آقایان نیز اقدام به استفاده از لوازم آرایش و اصلاح ابروی خود می‌کنند و اینها همه به تضعیف هویت فرهنگی بازمی‌گردد.

 موسوی چلک همچنین نبودن زمینه‌های لازم برای ابراز وجود را از دیگر دلایل استفاده بیش از حد از لوازم آرایش دانست.

 رییس انجمن مددکاری اجتماعی در ادامه با برشمردن اهمیت سه مولفه هویت قومی، هویت ملی و هویت دینی در چارچوب هویت فرهنگی، عنوان کرد: مدیران فرهنگی به جای اینکه در راستای این مولفه‌ها آموزش دهند و ارزش‌های اجتماعی را اشاعه داده و بر داشته‌های فرهنگی متمرکز شوند، نقش ممیزی را ایفاء می‌کنند و به جای اینکه راهکار ارائه دهند، منع می‌کنند و این امر یکی از دلایل اصلی استفاده بیش از اندازه از لوازم آرایش است.

 وی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن بر روی داشته‌های فرهنگی ایرانی اسلامی، گفت: در این میان نباید از نقش خانواده و رسانه غفلت کرد.

/ 0 نظر / 33 بازدید