جنگ نرم «گوگل» با پیشنهادهای غیراخلاقی

جنگ نرم گوگل یکی از معروف ترین سایت های جست وجوگر اینترنت، سایت «گوگل» می باشد؛ این سایت به دلیل قابلیت های فراوانی که دارد، توانسته از دیگر رقبای خود جلو بیفتد. به طوری که بسیاری از کاربران اینترنت، این سایت را صفحه خانگی مرورگر خود قرار داده اند، اما این سایت در کنار خدماتی که به کاربرانش ارائه می دهد، اهداف شیطانی خود را نیز دنبال می کند، به طوری که در صفحه فارسی جست وجوگر «گوگل» هنگامی که کلمه ای را جست وجو می کنیم قبل از اینکه کلمه به صورت کامل نوشته شود، این سایت کلماتی را به صورت پیش فرض پیشنهاد می دهد که اغلب دارای بار منفی جنسی و سیاسی هستند.

به طور مثال کاربری که می خواهد در زمینه کتاب «داستان راستان» اثر استاد شهید مطهری، اطلاعاتی را از این سایت کسب کند، به محض تایپ کردن حرف «د» با لیستی از کلمات پیشنهادی مواجه می شود که بیش از نیمی از آنها غیر اخلاقی می باشند کلماتی از قبیل: «داستان سکسی»، «داستان سکس با محارم»، «داستان سکس ضربدری» و... البته گوگل در کنار کلمات غیر اخلاقی کلمات سیاسی ضد انقلابی را نیز پیشنهاد می دهد. به طور مثال با تایپ کلمه «س» علاوه بر کلمات غیراخلاقی، سایت های سیاسی مخالف نظام مثل : سایت جرس، سایت کلمه را پیشنهاد می دهد. البته گوگل برای اینکه نشان دهد از ارائه پیشنهادها منظور خاصی ندارد،گاهاً کلمات مفیدی را پیشنهاد می دهد، مثلاً با تایپ حرف «ت» گوگل سایت تبیان را معرفی می کند یا با تایپ کلمه «ف» کاربر به سایت خبرگزاری ارزشی «فارس» منتقل می شود.
با این حال برخی معتقدند، کلماتی که گوگل پیشنهاد می دهد براساس جست وجوی زیاد آن کلمات توسط کاربران داخل کشور و محبوبیت آن کلمات نزد کاربران ایرانی است، ادعایی که به هیچ عنوان درست نمی باشد چرا که اغلب کلماتی که گوگل پیشنهاد می دهد در داخل کشور فیلتر می باشد و امکان جست و جوی آن کلمات وجود ندارد مگر اینکه کاربر بخواهد از فیلترشکن استفاده کند که در این صورت کاربر از طریق شناسه کشور دیگری به جست وجو پرداخته است.
حال سوالی که مطرح می شود این است که هدف سایت گوگل از ارائه این پیشنهادها چیست؟ در جواب باید گفت که «از آنجایی که سرورهای اصلی اینترنت در پنتاگون یعنی وزارت دفاع آمریکا» قرار دارد، لذا پنتاگون، اینترنت را در جهت پیشبرد اهداف استکباری خود استفاده می کند و می توان گفت که آمریکا از طریق این سایت که انتخاب اول اکثر ایرانیان برای جست وجو است، قصد دارد با ارائه پیشنهادهای غیراخلاقی و ضدانقلابی به تخریب جوانان و خانواده های ایرانی بپردازد و از این طریق پروژه آندلسی کردن ایرانیان و براندازی انقلاب اسلامی را پیگیری کند.
با این اوصاف آیا کشور ما باید مثل کشور چین سایت گوگل را فیلتر کند یا راه های بهتری هم هست که بشود این تهدید را به فرصت تبدیل کرد؟ به نظر می رسد از طرفی می توان به راحتی از طریق لینک زیر:

http://www.google.com/webhp?complete=0hl=fa

به سایت گوگل فارسی مراجعه کرد و با این آدرس، سایت گوگل را دور زد تا دیگر با کلمات پیشنهادی گوگل مواجه نشویم و از طرفی دیگر لازم است که رسانه ها و همچنین سازمان هایی مثل «سازمان آموزش و پرورش»، «سازمان تبلیغات اسلامی»، «سازمان اوقاف و امور خیریه»، «سازمان بسیج» و یا «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «وزارت علوم» و دیگر نهاد های مربوطه به ارائه آموزش های لازم به کاربران اینترنت بپردازند و آنها را نسبت به تهدیدهای این شبکه و به طور مشخص تهدیدهای سایت های جست وجوگری مثل «گوگل» واکسینه کنند و با این کار مانع از به دام افتادن ناخواسته کاربران شبکه اینترنت به سایت های ضد اخلاقی و ضد انقلابی شوند.

/ 0 نظر / 46 بازدید