شهدای عملیات دارلک

نیروهای ژاندارمری و لشکر 64 ارومیه از جاده شمال غربی منتهی به دارلک، نیروهای سپاه از قسمت غربی روستاهای آن منطقه و جمعی ازنیروهای بسیج از جنوب غربی وارد عمل می شوند. گروهان ضربت سپاه ارومیه به فرماندهی علیرضا مکاری نیز به شرق دارلک هلی برن میشوند.

بدین ترتیب در تاریخ 17 خردادماه 1360، عملیات «یامهدی عج» در منطقه عمومی دارلک شکل میگیرد و طی آن حماسه ای بزرگ و کم نظیر از سوی سربازان، پاسداران و بسیجیان مخلص روح الله در کربلای دارلک رقم میخورد.

نبرد بی امان لشکریان اسلام بویژه گروهان ضربت سپاه ارومیه به فرماندهی علیرضا مکاری چندین ساعت طول میکشد اما همه چیز با سقوط دو هلی کوپتر که مسئولیت انتقال نیروها به پشت سنگرهای دشمن را داشتند از هم پاشید.

و ضد انقلاب تحت تاثیر شوک ناشی از سقوط هلی کوپترها با فریاد کشیدن سرودهای حزبی قدرت خود را به رخ میکشند. لیکن مقاومت دلیرانه ای شکل میگیرد بنحوی که از نیروهای ضدانقلاب تلفات سنگینی گرفته می شود. اما در نهایت علیرغم مقاومت شدید و تمام شدن مهمات نیروهای خودی و عدم توانایی حرکت تانک ها بدلیل استراتژی ضدانقلاب در آبگیر نمودن منطقه، 35 تن از فرزندان امام خمینی(ره) و امت اسلامی، عاشقانه جام شهادت سر می کشند. البته گروهی از این شهیدان گرفتار می شوند و پس از تحمل شکنجه های فراوان در حالیکه پیکرشان نشانه های خشم دژخیمان را میزبان میشود، بسوی ملکوت پر می کشند.

بدین ترتیب حماسه دارلک به عنوان صفحه زرینی در صفحات تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شد و این استان از خطر تجزیه طلبی رهایی یافت.

از پیامدهای مهم این عملیات شکوهمند میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

1) آزادسازی جاده ارتباطی «ارومیه_مهاباد»، «مهاباد_میاندوآب» و «ارومیه_میاندوآب»

2) پاکسازی منطقه دارلک و گوگ تپه از لوث وجود اشرار و ضد انقلاب

3) نقطه عطف شدن عملیات دارلک در انجام عملیات پاکسازی سایر مناطق آلوده استان

4) انهدام پایگاه های ضدانقلاب در جنوب استان

5) شکست طرح تجزیه طلبی دشمن

سردار مهندس مهدی امینی در تاریخ 1360/03/22 پس از عملیات دارلک برای روشنگری مردم و برملا ساختن نقشه شوم گروه های ضد انقلاب داخلی و همکاری آنان بارژیم بعثی، با واحد خبر صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی مصاحبه کرد و بعد از شش روز از آن مصاحبه خود نیز به جمع دوستان شهیدش پیوست.

/ 0 نظر / 192 بازدید