آیت الله مکارم شیرازی: مهریه های سنگین باطل است

آیت‌الله حضرت مکارم شیرازی در ادامه با بیان این‌که امروز مهریه‌های بسیار بد و خطرناکی در کشور وجود دارد، با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت:
قدم زنی مبارک است که هزینه‌اش کم باشد، این زن خانه شوهر را آباد می‌کند.

وی همچنین با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) مبنی بر این‌که مهریه‌های زنان را سنگین نکنید که سرچشمه دشمنی است، ابراز داشت: امروز آثار این مسأله پس از 1400 سال کاملاً مشهود است، چرا که مهریه سنگین سبب وسوسه شیطان، ناسازگاری، دادگاه و عواقب دیگر می‌شود.

این مرجع تقلید اضافه کرد: بسیاری از افراد مهریه‌های سنگین را به اجرا گذاشته یا اموال شوهرانشان را توقیف کرده‌اند و یا مهریه به اقساط تبدیل شده است، این امر می‌رساند که دشمنی در خانواده نتیجه مهریه سنگین است.

وی با بیان این‌که برخی معتقدند مهریه‌های سنگین سبب استحکام پیوند زناشویی می‌شود، آن را تنها سبب وسوسه دانست و گفت: از مهریه‌های سنگین بپرهیزید که بلایی برای خانواده‌ها است.

حضرت آیت‌الله‌ ناصر مکارم شیرازی خاطرنشان کرد:‌ بار زندگی ساده،  سبک و مشکلاتش کمتر است، اما زمانی که زندگی تجملاتی، پرهزینه، چشم‌ و هم‌چشمی و رقابتی شود، بدبختی به بار می‌آورد.

وی با بیان این‌که مهریه‌های سنگین باطل است، عنوان کرد: این‌که بگویند چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته، یعنی مهریه جدی نیست و مهریه‌ای که جدی نباشد، جایز نیست.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم در پایان خطاب به قضات با بیان این‌که عندالمطالبه امری جدی نیست و باید عندالقدرته والاستطاعة تبدیل شود، گفت:
عندالمطالبه دروغ است، چرا که جوان هرگز نمی‌تواند مهریه را پرداخت کند.
/ 0 نظر / 9 بازدید